BRITAIN’S PREHISTORY

29 Paźdź

Początki pierwszego osadnictwa w Wielkiej Brytanii sięgają 250000 roku przed naszą erą (BC – Before Christ). Nie ma z tego okresu jakiś spektakularnych budowli czy dzieł sztuki a jedynie narzędzia wykonane z krzemienia (flint). Ludzie mieszkający na Wyspach w tamtym czasie nie mieli łatwego życia w związku z powoli postępującym zlodowaceniem.

Dopiero około roku 50000 BC na teren Wielkiej Brytanii dotarła ludność uważana za przodków Brytyjczyków. Byli do nich bardzo podobni, a różniło ich jedynie to ze najczęściej mieli nie więcej niż 160 cm wzrostu i rzadko kiedy żyli dłużej niż 30 lat. Zajmowali się głownie polowaniami, łowieniem ryb i zbieractwem. Nie prowadzili też osiadłego trybu życia, a raczej podążali za stadami jeleni, które zapewniały im wyżywienie. Można więc nazywać ich nomadami.

Około 5000 BC Wielka Brytania stała się wyspą i to gęsto zarośniętą lasem. Można pomyśleć, że ludziom powinno się już żyć lepiej, jednak było zupełnie odwrotnie, ponieważ ocieplający się klimat sprawił, że jelenie i inne zwierzęta na które polowali, zaczęły przemieszczać się na chłodniejsze tereny.

Następna grupa ludzi przybyła na Wyspy około roku 3000 BC. Przypłynęli w małych, okrągłych, drewnianych łódkach pokrytych zwierzęcymi skórami. W każdej łódce przypłynęło po dwóch przedstawicieli ludności neolitycznej (Neolitic Peolple). Przybyli prawdopodobnie z Półwyspu Iberyjskiego lub nawet z Północnej Afryki. Hodowali zwierzęta, uprawiali ziemię, a nawet zajmowali się ceramiką, co na tamte czasy było nowością. Znani są także ze swoich wielkich budowli. Początkowo były to tylko ogromne miejsca pochówku (barrows), zbudowane z ziemi i kamienia. Później zaczęli tworzyć ogromne kręgi (henges) z kamienia oraz drewniane budowle otoczone rowami ziemnymi. Najprawdopodobniej były to centra religijnej, politycznej i ekonomicznej władzy. Jednym z najbardziej znanych tego typu kręgów było i jest Stonehenge, ale o nim zupełnie innym razem.

W końcu około 2400 BC  na Wyspach pojawili się nowi ludzie zwani Beaker’ people (kultura pucharów dzwonowatych). To oni jako pierwsi chowali zmarłych w indywidualnych grobach. Przywieźli także nowy rodzaj zboża, który wcześniej znany był jedynie na kontynencie – jęczmień (barley). Byli też znacznie bardziej rozwinięci pod względem technologicznym, ponieważ posiedli umiejętność wytwarzania narzędzi z brązu. Wiele z nich zostało znalezionych w dolinie Tamizy (Thames), co wskazuje na to, że centrum władzy znajdowało się właśnie w tym regionie.

Myślę, że na początek wam wystarczy:) Później historia robi się jeszcze ciekawsza. Mam nadzieję że będziecie tu zaglądali:) cheers.

QUESTIONS:

 1. What does BC mean?
 2. When do first evidence of settlers on the British Isles come from?
 3. From what were the first tools made?
 4. How did the people who come in 50000 BC look like?
 5. When did Neolothic people come?
 6. Where did they come from?
 7. What two structures did they build?
 8.  Who came to Britain in 2400 BC?
 9. What plant did they bring?
 10. Which metal did they use to make tools?
 11. Where was the centre of their power?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: