Royal Women To Get Eqal Rights

29 Paźdź

Wczorajsza data 28.10.2011, musi zostać zapamiętana przez każdego interesującego się Wielka Brytania, jej kultura i historia. Spytacie, a cóż takiego niby się stało skoro w telewizji o tym nie mówiono, w gazetach nie piszą i ogólnie cisza medialna? Otóż Premier (Prime Minister, PM) Zjednoczonego Królestwa (the United Kingdom, UK) David Cameron ogłosił, że następują zmiany, jeśli chodzi o prawa dotyczące sukcesji do tronu. Do tej pory pierwszeństwo do tronu miał zawsze potomek płci męskiej i nie ważne było, czy urodził się jako pierwszy, czy też miał starsza siostrę.

W tym momencie, zarówno synowie jak i córki monarchów będą mieli równe prawo do tronu, a będzie o tym decydowała tylko i wyłącznie kolejność urodzenia. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli aktualnym następcom do tronu, Williamowi i Kate (Duch and Duches of Cambridge), jako pierwsza urodzi się córka, to ona w przyszłości będzie królowa.

Nastąpi tez kolejna ważna zmiana. Od wczoraj król, czy też królowa ma pełne prawo by związać się z kimś wyznającym wiarę chrześcijańska (Roman Catcholic). Do tej pory, zgodnie z prawem z 1772 roku (the Royal Marriages Act), monarcha nie mógł brać ślubu z osobą wiary chrześcijańskiej, przez co była to jedyna religia otwarcie dyskryminowana na dworze królewskim.

David Cameron skomentował to w następujący sposób: „(…) nasze prawa dotyczące sukcesji do tronu nie pasują do nowoczesnego świata i nowoczesnych krajów, którym przecież jesteśmy.”

Więcej o prawach i kontekście historycznym tych zmian wkrótce. cheers

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: