KING ARTHUR

31 Paźdź

Pisałem wam już, że kiedy ludność Wysp Brytyjskich nauczyła się wykuwać broń i narzędzia z brązu, centrum ich władzy znajdowało się w okolicach Tamizy. Ludzie ci mieli charakterystyczny zwyczaj religijny, mówiący że po każdej wygranej walce, wojownik powinien, w podzięce dla bogów, wrzucić swój miecz do jakiegoś zbiornika wodnego. Tylko po co o tym pisze skoro tytuł tego postu to Król Artur? Ano dlatego, że najprawdopodobniej od tego zwyczaju pochodzi fragment legendy o Arturze, dotyczący jego miecza – Excallibura.

A jak wygląda ta legenda w całości? Posłuchajcie.

Legenda o Arturze dzieje się w krainie magii, bohaterów i nieustannej walki dobra ze złem. To także świat honoru i wielkich namiętności. W tych właśnie realiach żył potężny król Uther Pendragon. Król zakochał się w pięknej Igraine. I ich życie toczyłoby się jak w bajce, gdyby nie okazało się, że jego wybranka jest już małżonką Diuka Kornwalii (the Duke of Cornwall ) – Gerloisa. Jednak Uther nie dawał za wygrana. Jego miłość do Igraine była tak wielka, że postanowił poprosić o pomoc wielkiego czarnoksiężnika Merlina. Rzucił on na Uthera zaklęcie, sprawiające że wyglądał dokładnie tak jak Gerlois. Korzystając z okazji, że ten brał akurat udział w kampanii wojskowej, Uther wślizgnął się do Tintagel – zamku Diuka. Udało mu się dotrzeć do komnat swojej ukochanej i spędzić z nią upojna noc. Następnego poranka do zamku dotarła straszna wiadomość – Gerlois zginał na polu bitwy. Nie czekając długo, Uther wziął swoja wybrankę za żonę, wyprawiając huczne i bogate wesele. Kilka miesięcy po ślubie Igraine urodziła zdrowego i silnego syna. Jednak fakt, że narodziny dziecka miały miejsce tak wcześnie po uroczystościach weselnych, sprawił, że arystokraci zaczęli być podejrzliwi w stosunku do nowego króla. Uther w obawie o życie swojego syna nie miał wyboru – musiał oddać go pod opiekę swemu zaufanemu przyjacielowi, Merlinowi. Młody książę dorastał nie znając swojego pochodzenia ani przeznaczenia.

Przez wiele lat Uther udanie rządził krajem, jednak zmarł nie zostawiając po sobie następcy tronu. Magnaci z królestwa za wszelka cenę chcieli przejąć władzę, a królestwo zaczęło pogrążać się w chaosie i popadać w ruinę. By temu zapobiec, Arcybiskup Londynu (the Archbishop of London) zarządził, by wszyscy deklarujący swoje prawo do tronu, przybyli na msze do Katedry Westminsterskiej (Westminster Abbey). Po skończonym nabożeństwie pretendenci zobaczyli wielki kamień, w który wbity był przepiękny miecz. Każdy uznał to za znak od Boga i wskazówkę, że tylko prawowity następca tronu będzie w stanie wyjąc oręż z kamiennej pułapki. Wielu próbowało, jednak nikomu się to nie udało. W końcu przyszła kolej Artura, który także brał udział w mszy. Ku zdziwieniu wszystkich, młody i nieznany chłopak wyjął miecz z kamienia bez najmniejszego wysiłku. Szmer zdziwienia przebiegł po zebranych. Wielu z arystokratów odmówiło uznania młodego chłopaka ich królem. Merlin, który przewodził zgromadzeniu zdecydował się ujawnić prawdziwa tożsamość Artura. Nie wszyscy uwierzyli w słowa czarnoksiężnika, jednak odwaga (bravery), mądrość (wisdom) i sprawiedliwość (fairness) Artura przekonały ich, że to właśnie on jest następcą tronu. Jako Artur Pendragon zasiadł na tronie Anglii.

Artur, dzięki wsparciu Merlina, zdołał zaprowadzić pokój w swoim królestwie. Na stolice państwa wybrał piękny i potężny zamek Camelot. Artur był honorowym i sprawiedliwym władcą. Wprowadził on zasadę równości (equality) wszystkich obywateli, czego doskonałym symbolem jest Okrągły Stół (the Round Table). Stół został stworzony przez Merlina, a jego kształt oznaczał, że wszyscy siedzący przy nim mieli równe prawa. Liczba rycerzy, którzy mieli prawo zasiąść przy stole wacha się w różnych wersjach legendy, jednak wszystkie podają, że każdy z nich wyróżniał się męstwem i umiejętnościami w walce. Według legendy stół ten znajduje się obecnie w mieście Winchester i jest ogólnie dostępny zwiedzającym. (http://www3.hants.gov.uk/greathall/roundtable.htm).

Rycerze Okrągłego Stołu przeżywali wiele niesamowitych przygód, jednak najważniejszym zadaniem jakie przed sobą postawili, było odnalezienie Świętego Graala (Holy Grail). Święty Graal to kielich Jezusa, z którego pił w trakcie Ostatniej Wieczerzy, a do którego została później zebrana jego krew gdy Ten umierał na krzyżu. Podobno każdy, kto napiłby się z tego naczynia stałby się nieśmiertelnym. Według legend arturiańskich kielich ten był przechowywany przez rodzinę rycerza Fisher Kinga – najstarszego strażnika Graala. Jego potomek Percival, który był jednym z rycerzy Okrągłego Stołu, musiał odbyć daleką i niebezpieczną podróż, udowadniającą, że jest on godzien tak wielkiego zaszczytu jakim była opieka nad kielichem. O pozostałych mitach związanych z rycerzami opowiem wam innym razem:)

Legenda o Królu Arturze ma tez swoją ciemną stronę. Otóż młody Artur, zanim jeszcze poznał swoja prawdziwa tożsamość, dopuścił się kazirodztwa (incest) ze swoją siostrą. Rzuciło to klątwę na całe jego dalsze życie. Artur wiedział, że popełnił jeden z najcięższych grzechów i pomimo faktu iż zrobił to nieświadomie, czekał na dzień, kiedy Bóg ukaże go za to. Owocem tej jednej nocy był syn – Mordred, który później miał przyczynić się do upadku Artura. Jednak nie był on jedynym zmartwieniem króla.

Ku rozpaczy Artura, jego najbardziej zaufany rycerz i przyjaciel – Lancelot – zakochał się w żonie Artura, królowej Guinevere. Artur musiał opuścić Camelot by odeprzeć atak Rzymian na swoje królestwo, a kompletnie nie ufając Lancelotowi, przekazał władze w ręce Mordreda. Przypieczętował przez to swój los. Gdy tylko Artur wyjechał z zamku, Mordred ogłosił się królem i zmusił Guinevere by za niego wyszła. Po powrocie, Artur musiał stawić czoło Mordredowi i stanąć z nim do walki. miało to miejsce pod miejscowością Camlann. Artur pokonał swego syna, jednak ten umierając zadał ostatni śmiertelny cios swemu ojcu. Niektóre wersje tej legendy mówią, że tuż przed tym, jak Artur wyzionął ducha, został on zabrany przez swoją przyrodnią siostrę Morganę na magiczną wyspę Avalon, gdzie śmierć nie sięga. Podobno czeka tam do dnia dzisiejszego, gotów przybyć, gdyby tylko Królestwo Brytyjskie było zagrożone.

Chociaż to tylko mit i z historią ma niewiele wspólnego, opowieść o  Arturze inspiruje kolejne pokolenia, co możemy zobaczyć w filmie, muzyce czy książkach. A poza tym, kto z nas nie chciałby zostać rycerzem, czy przeżyć tak romantyczna miłość?:) cheers.

QUESTIONS:

 1.  What were the names of Arthur’s parents?
 2. How was Arthur’s sword called?
 3. Where was the sword put after Arthur’s father death?
 4. How was Arthur’s wizard and friend called?
 5. Which piece of furniture symbolises equality among people?
 6. In which castle did Arthur live?
 7. What did the Knights of the Round Table search for?
 8. What was Arthur’s wife called?
 9. Who was his best knight?
 10. How was his son called?
 11. Where did Arthur go after dead?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: