Geography of the British Isles

5 List

Określenie Wyspy Brytyjskie to termin wyłącznie geograficzny. Dwie największe z nich to Wielka Brytania (Great Britain) oraz Irlandia (Ireland). Oprócz nich jest też ponad 6 tysięcy mniejszych wysp i wysepek. Od kontynentu Wyspy oddzielone są Kanałem La Manche (the English Channel) oraz Cieśniną Kaletańską (the Strait of Dover), Morzem Północnym (the North Sea) od wschodu oraz Oceanem Atlantyckim (the Atlantic Ocean) od zachodu i północy.

Na wyspach tych znajdują się terytoria dwóch państw: Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (the United Kingdom of Great Britain and the Northern Ireland – the UK) oraz Republiki Irlandii (the Republic of Ireland). Wielka Brytania i Irlandia to  300 tysięcy kilometrów kwadratowych co stanowi około 75 % powierzchni całego archipelagu.

Jeśli chodzi o inne największe i najważniejsze wyspy archipelagu Beda to: Orkady (the Orkney Island) – zlokalizowane na północ od Szkocji. Wysp jest około 70 z czego niewiele ponad 20 jest zamieszkałych, Szetlandy (the Shetland Islands) – położone jeszcze bardziej na północ i podobnie jak Orkady należące do Szkocji, Hybrydy (the Hebrides) – na zachód od Szkocji, częste miejsce wycieczek turystycznych, ze względu na malownicze krajobrazy. Trzy wyspy zalicza się też do Terytoriów Zależnych Korony Brytyjskiej (British dependency), czyli takich, które należą do UK ale mają swoje osobne rządy, system monetarny i prawa. Są to Wyspa Man (the Isle of Man) – leząca pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią, oraz Wyspy Normandzkie (the Channel Islands). Wyspy te są naprawdę wyjątkowe, gdyż nie należą do archipelagu, a lezą tuż przy granicy z Franją. Wyspy te to the Bailiwick of Guersney oraz the Bailiwick of Jersey. Więcej o tych wszystkich miejscach w trakcie następnych wpisów.

 QUESTIONS:

  1. What are the 2 biggest islands on the British Isles? 
  2. where is the Straight of Dover?
  3. What countries occupy the British Isles?
  4. What is the area of Great Britain and Ireland?
  5. What are the three Croen Dependencies?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: