CELTIC SOCIETY

8 List

Ciąg dalszy opowieści o Celtach – tym razem o strukturze ich społeczeństwa.

Ludność celtycka zorganizowana była w plemiona (tribes). Każde plemię, zwane też tuath, wybierało króla lub królową. Celtowie jako pierwsza grupa w Europie uznawała całkowitą równość płci, co nie było spotykane w innych kulturach, i z czym ciągle jest problem w dzisiejszych czasach.

Każdy król lub królowa, zawiani tez Ri, musiał być nieskazitelny pod względem fizycznym, ponieważ reprezentował cale plemię. Nie mógł więc nim zostać nikt, posiadający jakiekolwiek wady fizyczne. Widzimy więc równość płciową i wielką niesprawiedliwość jeśli chodzi o wygląd. Władca powinien być hojny, i często pomagać i wspierać biednych. Powinien też być bardzo odważny i umiejętnie władać mieczem. Był odpowiedzialny za ochronę całego plemienia i za jego dobrobyt. W razie niepowodzeń lub nieurodzajów, na nim spoczywała odpowiedzialność zdobycia pożywienia. Reprezentował, też plemię w kontaktach z innymi ludami. Jednak nie decydował samemu. Bardzo często był wspierany przez radę doradców i pomocników.

Całe społeczeństwo celtyckie można podzielić na trzy klasy: arystokracje (Nobility), kapłanów (Intellectual Class – Aes Dana) oraz rolników (the Commoners – the Churls).

Arystokracja była najwyższą warstwą społeczną i składała się z właścicieli ziemskich i z wojowników. Pierwsi czerpali zyski z uprawy roli i wypasu bydła, drudzy wzbogacali się na łupach wojennych.

The Commoners to najbiedniejsza grupa. Stanowili ją więźniowie, niewolnicy, rolnicy oraz pracownicy ziemscy. Nie dostawali oni wynagrodzenia, jednak znajdowali się pod opieka władcy i mieli zapewnione miejsce do spania i wyżywienie.

W końcu, najważniejsza z celtyckich grup społecznych. Odpowiedzialność Aes Dana przed władcą była ograniczona. Nie musieli tłumaczyć się ze swoich postepowań. Mieli też prawo swobodnego podróżowania przez tereny różnych plemion. Do klasy tej należeli twórcy, i przede wszystkim ci najbardziej kojarzeni z Celtami – kapłani, druidzi. 

Grupę kapłanów również możemy podzielić na trzy kategorie: poeci i bardowie(bards), którzy tworzyli historie i przez to przekazywali wydarzenia historyczne, wieszczowie (filids), którzy badali prawa przyrody i byli odpowiedzialni za przeprowadzanie obrzędów, oraz najważniejsi w całym społeczeństwie druidzi. Posiadali oni największą wiedzę o świecie, byli filozofami, doradcami i sędziami. Ale o druidach jeszcze tu opowiem.

Celtowie nie znali pisma więc cała ich wiedza i wszystkie prawa były przekazywane w formie ustnej. Stąd tak ważna pozycja Bardów i poetów.

Kultura celtycka, a w szczególności ich sztuka jest znana do dnia dzisiejszego. Każdy zna Krzyż Celtycki, krzyż z dodana na środku okrągła obręczą.

Do dzisiejszego czasu przetrwały natomiast języki celtyckie. Można je podzielić na dwie kategorie. Q-Celtic – w skład którego wchodzą języki irlandzki (Irish), szkocki galicyjski (Scottish Gaelic) oraz język wyspy Man (Manx). Druga grupa to języki P – Gaelic – wśród nich walijski (Welsh), kornwalijski (Cornish) i bretoński (Breton – używany we Francji ). Możecie ich posłuchać klikając w linki.

Należy też pamiętać o pewnym bardzo ważnym terminie związanym z kultura celtycka. Jest to the Celtic Fringe – typowa nazwa na tereny Wielkiej Brytanii, które są zamieszkałe przez ludność pochodzenia celtyckiego. Są to Szkocja, Walia, Irlandia i Kornwalia.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: