THE CELTS

8 List

Pisałem wam już o kilku inwazjach na Wyspy Brytyjskie, jednak do tej pory, były to mniej ważne ludy, które nie wnosiły zbyt wiele do brytyjskiego świata. Zmieni się to wraz z opisywana właśnie przeze mnie grupa – Celtami (the Celts).

Celtowie zaczęli pojawiać się na Wyspach około roku 700 BC. Najprawdopodobniej ludność ta przybyła z terenów wschodnich Niemiec i Europy wschodniej. Początkowo Celtowie zamieszkiwali tereny sięgające Rosji, po czym ich ekspansja ogarnęła niemal cala Europę. Ślady kultury celtyckiej zostały znalezione we Francji, Belgii, Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii czy Turcji.

Po dotarciu na Wyspy Brytyjskie, Celtowie bardzo szybko zaczęli dominować nad dotychczasowymi jej mieszkańcami. Było to możliwe głównie dzięki większemu zaawansowaniu technicznemu Celtów. Jak wam już pisałem, największą umiejętnością Brytyjczyków do tej pory była umiejętność wytwarzania narzędzi i broni z brązu. Nie był to jednak materiał zbyt wytrzymały i tego typu przedmioty bardzo szybko się niszczyły i łamały. Celtowie byli o poziom wyżej jeśli chodzi o obróbkę metali – potrafili przetapiać żelazo (iron).

Stalowa broń i elementy zbroi dawały im przewagę w trakcie bitew. Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, że brytyjskie (mówiąc brytyjskie mam tu na myśli ludność, która do tej pory zamieszkiwała Wyspy) miecze łamały się przy zetknięciu z celtyckimi, a brytyjskie strzały nie były w stanie przebić celtyckich tarcz i pancerzy.

Uzbrojenie typowego celtyckiego wojownika składało się z krótkiego, prostego miecza oraz oszczepu lub włóczni. Do pasków mieli dodatkowo przypięty sztylet, a ich tarcze, noszone zazwyczaj na plecach, były wzmacniane stalowymi elementami. Dodatkowo, to celtyccy kowale najprawdopodobniej wymyślili ostrogi ( spur – znane z westernów), których używali do ranienia przeciwników i poganiania zwierząt. Miecz celtycki był tak wytrzymałym i użytecznym urządzeniem, że został on później przejęty i szeroko używany przez Legiony Rzymskie.

Celtowie byli też znacznie bardziej zaawansowani pod względem rolniczym. Dzięki obróbce stali, mogli zbudować większe i cięższe plugi, przez co ich metody orki (ploughing methods) znacznie się polepszyły. Mogli dzięki temu obrabiać znacznie gorsze ziemie, przez co produkowali znacznie większe ilości pożywienia. Wprowadzili także, jako pierwsi w Europie kwadratowy (square) kształt pól uprawnych. W razie nieurodzaju, mogli ratować się zbieractwem, polowaniem i łowieniem ryb, w czym również osiągali znaczące wyniki. Dzięki temu, Celtowie żyli w bardzo bliskim kontakcie z naturą, co jest widoczne w ich religii.

W związku ze zwiększona produkcja, Celtowie byli w stanie handlować jedzeniem z innymi ludami. Początkowo za środek płatniczy używali żelaznych sztabek, jednak później przejęli rzymskie monety. Często pojawiali się na Kontynencie. Związany jest z tym także rozwój miast i osadnictwa. Celtowie mieszkali w miastach (hill-forts), a mieściły się one głównie  wzdłuż Tamizy (the Thames) oraz Firth of Forth – zatoka Morza Północnego.

Celtowie byli tez uważani za miłośników sztuki wojennej. Nawet Cezar, który najechał Wyspy Brytyjskie w 53 BC, był zaskoczony ich dzikością, odwaga i zaangażowaniem w walkę. Przed każdą bitwą Celtowie modlili się o zwycięstwo do swoich bogów, a w razie porażki, prosili o chwalebną śmierć na polu bitwy. Po wygranej, by podziękować bóstwom, składali zwierzęta w ofierze, a ich prochy rozsypywali po wiosce. Miało to przynieść szczęście każdemu domostwu.

Wszystkie źródła podają, że Celtowie lubowali się w walkach. Prowadzili awanturnicze życia, często pijąc i przechwalając się swoimi wyczynami w trakcie bitew. Byli agresywni, impulsywni i nieustraszeni. Wielu kronikarzy tamtych czasów podaje także ich braki, jeśli chodzi o wyszkolenie wojskowe. W trakcie walki nie stosowali żadnej taktyki, rzucając się na wrogów całymi zgrajami i tnąc mieczami w każdym kierunku. Bardzo często przypominali wtedy krwiożercze bestie, wzbudzając jeszcze większy strach wśród przeciwników.

Strach ten był też potęgowany przez okrutny zwyczaj jaki mieli, mianowicie po pokonaniu przeciwnika odcinali mu głowę i traktowali ją jako trofeum. Często wbijali ją na palu przed domem lub trzymali w specjalnym pudełku wewnątrz domostwa. Miał to być amulet odstraszający złe duchy.

Nie pomagał również ich wygląd. Celtowie byli narodem wysokim i dobrze zbudowanym. Często chodzili w skórach zabitych zwierząt, oraz w szortach (breeches) i spódnicy w paski lub kratę, a włosy oblepiali błotem. Były to swego rodzaju dredy, dzięki czemu włosy nie zasłaniały im twarzy w trakcie walki. Malowali swoje twarze jagodami, nadając im niespotykany, niebieski kolor. Ów niebieski barwnik nosił nazwę woad. Przypominali wówczas leśne zjawy czy duchy, napędzając jeszcze większego stracha przeciwnikom.

Ciekawostką jest tutaj fakt, że w bitwach brali udział nie tylko mężczyźni, lecz także kobiety. Żony walczyły u boków swych mężów, niejednokrotnie będąc bardziej zaciętymi i bezwzględnymi w walce niż mężczyźni. Znana jest choćby postać królowej Boudiccy, o której jeszcze napisze.

Pomimo tak agresywnego nastawienia, Celtowie unikali stawania do otwartych bitew. Znacznie częściej stosowali przywilej zwany single combat. W ten sposób rozstrzygane były waśnie między plemionami. Każda wioska, plemię, biorące udział w zatargu wystawiało do walki swego najlepszego wojownika. Walka toczyła się tylko między nimi i nie brały w niej udziału wszystkie mogące walczyć osoby. Plemię wojownika który wygrał, wygrywało całą bitwę czy wojnę. Ograniczało to liczbę zabitych i nie skazywało pokonanych na zagładę.

Mam nadzieję, że Celtowie zainteresowali was tak samo jak mnie. To jeszcze nie wszystko co wiąże się z nimi. Więcej na temat ich społeczeństwa, religii i druidów w kolejnych wpisach. cheers.

QUESTIONS:

  1. When did Celts tome to the British Isles?
  2. Which parts of Europe were colonised by Celts?
  3. Which metal was used to produce tools?
  4. How did Celts change agriculture?
  5. What were the centres of their power located?
  6. When did Caesar ivade Britain?
  7. How did Celts look like?
  8. What was the single combat? 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: