THE ROMAN BRITAIN

16 List

Map of Roman Britain

Pisałem wam niedawno o Celtach, jako o grupie, która odcisnęła znaczące Pietno w historii Wysp Brytyjskich. Kolejna inwazja była nie mniej ważna. Wielką Brytanie najechali Rzymianie.

Rzymianie po raz pierwszy najechali na Wyspy w 55 BC. Wyprawie przewodził Juliusz Cezar (Julius Caesar). Nie była to wyprawa udana, ponieważ Cezar był zmuszony do wycofania swoich wojsk z terenu Wielkiej Brytanii. Kolejna inwazja była przeprowadzona w 43 AD, a Rzymianie byli dowodzeni przez Cesarza Klaudiusza (Emperor Claudius). Jemu udało się zostać na Wyspach znacznie dłużej, bo do 409 roku.

Świat zawdzięcza Rzymianom nazwę Britain, pochodząca od rzymskiego słowa Pretani – jak nazywali mieszkańców Wysp. Jednaj nie stałoby sie to, gdyby nie problemy militarne Rzymu. Rzymianie, podbijając świat, mieli wielki problem ze zwyciężeniem w Galii (Gaul). Jednym z powodów, dla których tak się działo, była pomoc, jaką Galowie otrzymywali ze strony Celtów brytyjskich. Chodziło głownie o dostawy jedzenia, którego w Europie zaczynało brakować. Rzymianom, w związku ze stale rosnąca liczba żołnierzy, takie źródło pożywienia było bardzo potrzebne.

Dzięki nim do Wielkiej Brytanii dotarło pismo. Rzymianie zaczęli uczyć Celtów jak pisać i czytać po Łacinie. Jednak nauka ta była przeznaczona tylko dla bogatszych i lepiej usytuowanych obywateli. Pozostali nadal posługiwali się tylko i wyłącznie językami celtyckimi.

Rzymianie byli zdecydowanie lepiej wyszkoleni militarnie niż plemiona celtyckie, które nie dość, że wałczyły z najeźdźcą, to ciągle prowadziły utargi miedzy sobą. Rzymianie objęli rządy nad terenem pomiędzy rzeką Humber a rzeką Severn. Pozostały teren znajdował sie pod kontrola Rzymu, jednak kultura rzymska nie rozwijała się tam w takim stopniu jak na wyżej wspomnianym terenie. Armia rzymska w Wielkiej Brytanii liczyła około 40 tys. żołnierzy.

Rzymianie nie mogli podbić terenów zwanych przez nich Caledonia – czyli terenów Szkocji. W końcu postanowili wybudować wielka ścianę, by odgrodzić sie od dzikich szkockich plemion. Był to Mur Hadriana (Hadrian’s Wall). Z czasem znaczył on granice między terytorium rzymskim a celtyckim.

Koniec rządów Rzymian może być wyznaczony na 367 rok kiedy Cesarstwo zaczęło upadać a Celtowie szkoccy coraz bardziej doskwierali armii rzymskiej. Ostatni rzymscy żołnierze zostali wycofani z Wysp w roku 409, zostawiając tam zromanizowaną ludność celtycką.

QUESTIONS:

  1. When did Romans invide Britain for the first time?
  2. Who was Roman leather than?
  3. When was the first successful invasion on the British Isles?
  4. Who was Roman leader than?
  5. Where does the name Britain come from?
  6. What did Romans introduce in Britain?
  7. What is Hadrian’s Wall?
  8. When did Romans leave Britain? 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: