Around the Ireland

18 List

Wyglądem wyspa Irlandia przypomina nieco talerz, jest wyższa na brzegach i obniża się schodząc do środka. Z tego powodu centrum wyspy pełne jest pięknych jezior i rzek. Największym jeziorem Irlandii, tak jak i całego United Kingdom jest Lough Neagh. Najdłuższa rzeka to Shannon (260 km) znajdująca się w Republice Irlandii (the Republic of Ireland). Najdłuższa rzeka Irlandii Północnej to Rzeka Bann (River Bann). Shannon przepływa przez kilka małych jeziorek i dwa znaczące, czyli Lough Ree i Lough Derg.

Większość Irlandzkich gór leży na wybrzeżu. Nie są zbyt wysokie, a najwyższym szczytem jest leżący na południowym zachodzie Carrantouhill (1040m). Doskonale nadają się do spacerów i wspinaczki. Są też bardzo malownicze. Jednym z najbardziej spektakularnych miejsc są Klify Moher (Cliffs of Moher), stanowiące 200 metrowe urwisko.

Innym przykładem jest Grobla Olbrzyma (the Giant’s Causeway), zbudowana z dziwnych skał dwumetrowej wysokości i sześciokątnego kształtu. Składa się z około 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych, które uformowały się podczas erupcji wulkanicznej. Większość kolumn ma podstawę sześciokątną, choć niektóre mają mniej lub więcej boków. Najwyższe z kolumn mają około 12 metrów wysokości.  Według irlandzkiej legendy Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill (Finn McCool), przywódca wojowniczej bandy Fianna, który chciał przejść do Szkocji suchą stopą i tam pokonać swojego odpowiednika. Jednak gdy przeszedł i zobaczył jak wielki jest szkocki olbrzym w panice uciekł i z pomocą swojej żony przebrał się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym przybył do Irlandii i zobaczył „dziecko” przeraził się. Jeśli tak duże jest dziecko to jak wielki musi być dorosły. Uciekając do Szkocji po drodze porąbał Groblę by Irlandczyk nie mógł za nim wrócić.

Irlandia zwana tez jest Szmaragdowa Wyspa (the Emerald Island), z racji zielonych traw pokrywających większość jej terenów. Najbardziej pod tym względem wyróżnia się cześć północna i zachodnia, dodatkowo porośnięta wieloma kwiatami. Pogoda jest ciepła i wilgotna, a słońce i deszcz przeplatają się ze sobą niemal każdego dnia. Można pomyśleć, że są to wymarzone tereny do rozwoju rolnictwa, jednak skaliste podłoże uniemożliwia tu uprawianie ziem. Nieco inaczej ma się sytuacja na wschodzie i w centrum. Ziemia jest tutaj znacznie lepsza, w związku z czym rolnictwo jest rozwinięte w znacznej mierze. Hoduje się też tutaj bydło, których mięso i mleko jest uważane za jedne z najlepszych na świecie. Irlandia słynie tez z hodowli koni, które są sprzedawane na cały świat i biorą udział w wyścigach. Jeśli chodzi o Wyspę to jednych z największych wyścigów odbywa się w miejscowości Laytown.

Największe miasta Irlandii znajdują się na wybrzeżu i są to: Dublin, Belfast, Derry, Galway, Limerick, Cork czy Waterford.

QUESTIONS:

  1. What is the biggest lake in Ireland?
  2. Which river is the longest?
  3. What is the longest river in the Northern Ireland?
  4. What is the biggest mountain in Ireland?
  5. What are Moher Cliffs?
  6. What is the Giant’s Causeway?
  7. How is Ireland often called?
  8. Where are horse racings?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: