Countries of the United Kingdom

18 List

Jako, że o każdym z tych państw pojawi się jeszcze bardzo dużo informacji w tym blogu, postanowiłem przedstawić tylko ogólne zagadnienia ich dotyczące, a każda wytłuszczona przeze mnie definicja będzie miała jeszcze w przyszłości swój osobny wpis.

Anglia (England) zajmuje około 2/3 powierzchni Wielkiej Brytanii. Dokładniejsze liczby podają, iż powierzchnia Anglii to około 130,000 km2. Zamieszkuje ją około 50 milionów osób, a gęstość zaludnienia wynosi 400 osób na kilometr kwadratowy. Największym miastem, i zarazem stolicą jest Londyn. Pozostałe znaczące miasta to Birmingham, Manchester, Leeds, Liverpool, Sheffield czy Newcastle.  Anglię możemy podzielić na 3 główne krainy geograficzne: Góry Penińskie lub Penniny (Pennines) – z racji swojego położenia bardzo często nazywane Kręgosłupem Anglii (the Backbone of England), Southwest Peninsula oraz English Lowlands. Najdłuższa rzeka to Tamiza (Thames), najwyższy szczyt Scaffel Pike, a największe jezioro to Windermere. Warto też zapamiętać nazwę jednego z łańcuchów górskich, czyli Cheviot Hills, oraz rzekę Tweed stanowiące granicę między Anglia a Szkocja.

Szkocja (Scotland) ma powierzchnie 78,000 km2  i populacje liczącą 5 mln. Stolicą jest Edynburg (Edinburgh), chociaż nie jest to największe miasto. Tym jest Glasgow. Pozostałe ważne miasta to Dundee, Aberdeen i Inverness. Szkocję podobnie jak i Anglię można podzielić na 3 glowne regiony: Highlands – obszar obejmujący Gory Kaledonskie i Grampiany (Northwest Highlands and Grampian Mountains), Nizina Środkowoszkocka (Central Lowlands) – znana głownie z rolnictwa oraz Wyżyna Południowopolska (Southern Uplands) – wykorzystywana do wypasu owiec i bydła. Highlands należą też do terenów UK, w którym ilość opadów atmosferycznych jest największa, a obszar Lochaber jest najbardziej mokrym na Wyspach. 10 z najwyższych szczytów w Wielkiej Brytanii, z których wyróżnia się Ben Nevis, znajduje się w Szkocji. Najdłuższa rzeka to River Tay, a największe jezioro to Loch Lomond. Jednak najbardziej znane (i drugie co do wielkości) jest Loch Ness, dom słynnego potwora – Nessie – który rzekomo zamieszkuje jego głębiny.

Walia (Wales) jest zamieszkała przez 3 mln mieszkańców. Jej powierzchnia to 20,000 km2. Największe miasta to Cardiff, Swansea, Bangor, St. David’s i Newport. Na walijskiej wyspie Anglesey znajduje się też miejscowość o najdłuższej nazwie na wyspach, ma 58 liter (ta nazwa to Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch– jeśli macie ochotę możecie spróbować ją wymówić:). Najwyższy szczyt to Snowdon, najdłuższa rzeka to Severn. Znajduje się tu też najgłębsza jaskinia w UK – Ogof Ffynnon Ddu. Warto też zapamiętać nazwę Cymru – jak Walijczycy mówią na swoja ojczyznę.

Irlandia Północna (Northern Ireland) ma powierzchnie 13,843 km2 i ludność około 1,7 miliona. Największymi miastami są Belfast, Armagh, Derry, Lisburn i Newry. Są to jedyne miejscowości, które maja statut miasta. Najwyższy szczyt to Slieve Donnard, rzeka to Bann, a jezioro Lough Neagh. Ulster to Irlandzka nazwa kraju.

QUESTIONS:

  1. What is the area of England , Scotland, Wales and the Northern Ireland?
  2. What mountains and river make the border between England and Scotland?
  3. What are the geographical areas of England?
  4. What is called the Backbone of England?
  5. What are the geographical areas of Scotland?
  6. What is Nessie?
  7. Which is the wettest place on the Islands?
  8. Where is the town with the longest name on the Islands?
  9. What is the Irish name for Ireland and Welsh for Wales? 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: