LONDON

21 List

Postanowiłem niezbyt obszernie opisać stolice państw wchodzących w skład UK. Będą to opisy dosyć ogólne, ponieważ o miastach tych należałoby pisać książki, gdyż informacji jest naprawdę dużo. Ja jednak posłużę się książką Romana Ociepy „United Kingdom at a Glance”. Na pierwszy ogień idzie Londyn.

Londyn to miasto położone nad rzeka Tamiza (River Thames), i zamieszkałe przez około 8 milionów ludzi, co sprawia, że jest to największe miasto UK , jak i całej Unii Europejskiej. Londyn powstał prawdopodobnie w 43 roku naszej ery, i jest to pierwsza osada założona przez Rzymian. Wówczas jej nazwa brzmiała Londinium. Centrum ówczesnego miasta jest zaznaczone przez London Stone, widoczny na ulicy Cannon Street.

Londyn opływa w zabytki, dzieła architektury i miejsca charakterystyczne rozpoznawalne na całym świecie.

Pierwszym z takim miejsc jest Buckingham Palace – oficjalna rezydencja Królowej. Został on kupiony w 1762 roku przez króla Jerzego III (George III), jednak dopiero 75 lat później za panowania Królowej Wiktorii (Queen Victoria), w 1837 został on oficjalna rezydencją monarchy. Pałac znajduje się w dzielnicy Londynu zwanej the City of Westminster. Wiele innych ważnych instytucji znajduje się w niewielkiej odległości od Pałacu. Są wśród nich Parlament (the Houses of Parliament), Whitehall – ulica, na której znajduje się większość większość najważniejszych brytyjskich instytucji czy Sąd Najwyższy (the Royal Court of Justice). Jednym z najważniejszych adresów w tej okolicy jest 10 Downing Street, gdzie za czarnymi drzwiami mieści się oficjalny gabinet premiera.

Londyn jest też jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie. Jest to przede wszystkim the City of London, często nazywane po prostu the City lub the Square Mile. Tu znajdują się też takie instytucje jak londyńska giełda (the London Stock Exchange) lub banki Lloyds of England lub the Bank of England (zwany potocznie the Old Lady). W the City mieszka tylko 10,000 mieszkańców, podczas gdy kolejne 400,000 przyjeżdża tu codziennie do pracy.

Inne charakterystyczne miejsca to Tower Bridge – jeden z najstarszych mostów zwodzonych na świecie, którego przęsła podnoszą się o 83 stopnie, umożliwiając przepłyniecie pod nimi statków. The Tower of London, byłe więzienie, strzeżone przez Beefeaters (strażników w krwistoczerwonych strojach), gdzie obecnie znajdują się Klejnoty Królewskie (the Crown Jewels); Westminster Abbey, katedra, gdzie odbywają się koronacje i ceremonie pogrzebowe monarchów. Muzeum Narodowe (the British Museum), założone w 1753 roku, gdzie obecnie znajduje się około 13 milionów eksponatów. Galeria Narodowa (the National Gallery) założona w 1824 posiada kolekcję około 2,300 eksponatów takich twórców jak Da Vinci, Monet czy van Gogh.

Turyści zdecydowanie nie mogą się nudzić w Londynie. Wystarczy wspomnieć wielki diabelski młyn (135 metrow wysokosci) z tarasami widokowymi mogącymi pomieścić 800 pasażerów –  the London Eye (the Millennium Wheel), czy słynne muzeum figur wojskowych Madame Taussauds, znajdujące się na Marylebone Street.

Jest to też doskonałe miejsce na zakupy.Wystarczy tylko przytoczyć nazwę Harrods, najbardziej luksusowy i największy dom handlowy na świecie. Po trudzie zwiedzania i po szale zakupów można odpocząć w jednym z ośmiu parków królewskich (Royal Parks).

Więcej o Londynie, jak i o każdym z tych miejsc w kolejnych wpisach.

QUESTIONS:

  1.  Where is the London Stone located?
  2. Which monarch started to use the Buckingham Palace as his/her residence?
  3. What are other names of the City?
  4. Who or what is the Old Lady?
  5. Who are Beefeaters?
  6. When was British Museum built?
  7. Hom many Royal Parks are there in London?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: