Cardiff

22 List

Cardiff leży na południu Walii pomiędzy dwoma innymi miastami Swansea i Newport. Mieszka w nim 310,000 osób. Cardiff uzyskało prawa miejskie w 1905 roku, a 50 lat później zostało stolicą kraju. W mieście tym znajduje się też parlament walijski,  the National Assembly for Wales, w której skład wchodzi 60 członków, zwanych Assembly Members (AM). Cardiff znajduje się w dorzeczu 3 rzek u ujścia do Kanału la Manche (English Channel): River Taff, the Ely oraz the Rhymney.

Cardiff jest wyjątkowym miastem, ponieważ znajduje się tam największa ilość zamków na świecie. Najbardziej znane są Cardiff Castle i Castell Coch (Red Castle).

Na początku 19 wieku Cardiff było miastem pozyskującym najwięcej węgla na świecie. Z tego powodu zyskało miano the Coal Metropolis of the World. Jest to centrum ekonomiczne i kulturowe. Od ponad 120 lat odbywa się tutaj the National Eisteddfod, największy festiwal poezji i muzyki odbywający się na dworze. Ma on miejsce każdego roku a jego wykonawcy, którzy chcą wziąć udział w konkursie muszą używać języka Walijskiego. W mieście tym znajduje się także drugi po Wembley, największy stadion na Wyspach the Millennium Stadium.

Warto też wspomnieć o trzech ważnych uniwersytetach: Cardiff University, Univerity of Wales Lub the Royal Welsh College of Music and Drama. Na pierwszą z tych uczelni uczęszczał miedzy innymi Roald Dahl autor książki „Charlie i fabryka czekolady” (Charlie and the Chocolade Factory).

QUESTIONS:

  1. When did Cardiff become the capital of Wales?
  2. How many rivers are there in Cardiff?
  3. How was Cardiff called in the 19th century?
  4. How is the biggest festival in the city called?
  5. What is the name of the famous football stadium?
  6. What book did Roald Dahl write?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: