Edinburgh

22 List

Edynburg znajduje się na południowym-wschodzie Szkocji w zatoce Firth of Forth. W stolicy mieszka około 450,000 ludzi. Z racji swoich zabytków architektonicznych, miasto bardzo często nazywane jest Atenami Północy (the Athens of the North).

Edynburg jest stolicą od roku od 1437. W tym mieście mieści się siedziba Parlamentu, zwanego Hollyrood. W jego skład wchodzi 129 członków, zwanych Members of the Scottish Parliament (MSP). Pałac Hollyrood (the Palace of Hollyrood) jest oficjalną rezydencją Królowej w Szkocji. Władca angielski ma tam też inną siedzibę, gdzie spędza wolne chwile i jest to Balmoral. W Edynburgu wyróżnia się też ulica the Royal Mile, na której znajdują się największe atrakcje turystyczne, takie jak the Palace of Hollyrood, czy wynoszący się na wzgórzu the Castle Rock zamek Edinburgh Castle. W niezbyt dużej odległości znajduje się też słynny punkt widokowy w wygasłym wulkanie, zwany Arthur’s Seat.

Edynburg słynie głownie jako centrum kulturalne, finansowe, ale przede wszystkim edukacyjne i kulturowe. Po Londynie jest to drugie najchętniej odwiedzane miasto w UK. W mieście tym odbywa się wiele festiwali znanych na całym świecie: Edinburgh Military Tattoo – przegląd orkiestr wojskowych, Edinburgh Festival – festiwal teatralny, Edinburgh Fringe – największy na świecie festiwal sztuk czy Hogmanay – świętowanie Nowego Roku, połączone z paradami na ulicach.

W Edynburgu duży nacisk kładziony jest na edukacje. W roku 1582 założono tu the University of Edinburgh, szósty z najstarszych uniwersytetów na Wyspach Brytyjskich czy Royal College of Sergeons – założony w 1505.

Należy też wspomnieć o znanych postaciach urodzonych w tym mieście: wynalazca telefonu – Alexander Graham Bell, biolog Charles Darwin, ekonomista Adam Smith, czy autor powieści o Sherlocku Holmesie sir Arthur Conan Doyle. Tutaj też J. K. Rowling napisała pierwszą część powieści przygód Harry’ego Pottera.

Więcej na temat tego miasta i jego zabytków później.

QUESTIONS:

  1. How is Edinburgh called?
  2. What is Scottish Parliament commonly called?
  3. What are Queen’s royal residences in Scotland?
  4. Where is Edinburgh Castle?
  5. What festivals are held in Edinburgh?
  6. What famous people were born in Edinburgh?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: