English flag – Saint George’s Cross

7 Gru

File:Flag of England.svg

Flaga angielska zwana jest tez Krzyzem Swietego Jerzego. Jest to czerwony krzyz na białym tle. Pojawil się on jako angielski symbol w Sredniowieczu i w trakcie Krucjat (chociaż wtedy był to jeszcze bialy krzyz na czerwonym tle). Zakon Podwiazki również używał tego odznaczenia, a status flafi narodowej zyskala dopiero w 16 wieku.

Czerwony krzyz jest symbolem Sw. Jerzego, który miał go namalowac na skale maczając swój miecz w krwii zabitego smoka.

W trakcie krucjat , w styczniu 1188 roku krol Anglii Henry II i krol Francuzki Phillip II, ustalili symbole swoich wojsk. Odtad Anglia miala walczyc z czerwonym krzyzem na białym tle, Francuzi natomiast z białym krzyzem na czerwonym tle. Poczatkowo symbole były jednak odwrotne. Po zamianie wielu Francuzow odmówiło zmienienia kolorow krzyza, i wkrotce stal on się symbolem krzyżowców, wszystkich, bez względu na narodowość.

Ponownie symbol pojawil się w czasie Sredniowiecza. Był on uzywany, jeszcze nie jako flaga w Wojnie Walijskiej (the Welsh War) 1275.Angielscy rojaliści umieściły ten symbol na swoich plaszczach w trakcie bitwy pod Eversham (the Battle of Evesham in 1265) by odróżnić się od zbuntowanych baronow, którzy uzywali białego krzyza.

Dopiero w 16 wieku Krzyz zostal uznany za oficjalna flage Anglii i Walii. Najwcześniejsze odnotowane uzycie tej flagi mialo miejsce na statku w roku 1545.

Niektórzy badacze wierza, ze jest to tylko kopia flagi Genoy (the flag of Genoa) powstałej w 1096. Krol angielski placil podatek władcom Genoy, przez co mogl używać ich symbolu, chroniącego statki angielskie przed atakami piratow na Morzu Srodziemnym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: