Welsh flag – the Red Dragon

8 Gru

File:Flag of Wales 2.svg

Flaga Walii ( Baner Cymru lub „The Red Dragon„) przedstawia czerwonego smoka na zielono białym tle. Smok nazywany jest  the Red Dragon of Cadwaladr, z racji iż był uzywany przez krola Gwynedda( King of Gwynedd), natomiast kolory zielony i bialy są kolorami rodziny Tudorów.

Po raz pierwszy zostal uzyty w trakcie bitwy pod Bosforem (the Battle of Bosworth Field w 1485) przez Henryka VII. Flaga zostal uznany oficjalnie w roku 1959.

Ze wszystkich panstw swiata tylko Walia i Butan maja smoka, jako glowny element swojej flagi, chociaż pojawia się on czasami jako element flag chinskiej i maltańskiej.

Nie jest do konca pewne dlaczego akurat smok jest umieszczony na fladze walijskiej, jednak jedna z teorii mówi, że symbol ten zostal wprowadzony przez Rzymian. Kolory zielony i bialy to już tylko i wyłącznie zasluga Domu Tudorów ( the House of Tudor), walijskiego rodu, który panował na angielskim tronie w latach 1485 – 1603. Zielony i biały to także kolory roślinnego symbolu Walii, czyli poru (leek).

Najstarsze znane pojawienie się symbolu smoka w odniesieniu do Walii pochodzi z ksiazki  Historia Brittonum,napisanej około roku 830. Tekst ten opisuje walke dwoch wężów, czerwonego i białego. Historia ta w zmienionej wersji, pojawia się w legendach arturiańskich, kiedy to Merlin opowiada historie walki dwóch smoków. Według niego bialy smok reprezentował Saksonów ( the Saxons), natomiast czerwony Celtów. Przepowiednia mówi, że pomimo początkowej przewagi białego smoka to Celtowie w końcu odniosą zwycięstwo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: