Constitutional Monarchy

13 Gru

Napiszę na wstępie, że seria najbliższych artykułów będzie pisana w oparciu o oficjalną stronę Parlamentu i Królowe.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (the UK) to monarchia konstytucyjna. Jest to rodzaj rządów, w którym król lub królowa są Głową Państwa (the Head of State), czyli najkrócej są najważniejszymi osobami w państwie.

Nie oznacza to jednak, że mogą decydować w najważniejszych sprawach dotyczących państwa. Ten przywilej przeznaczony jest dla parlamentu (the Parliament). System ten stawia wyraźne granice pomiędzy władcą, jako przedstawicielem państwa a partiami politycznymi, rzeczywiście to państwo kształtującymi. Mówiąc potocznie królowa jest tylko na pokaz i ma ładnie wyglądać na arenie międzynarodowej, natomiast o wszystkim decyduje partia rządząca. Stad popularne jest w UK powiedzenie Królowa sprawuje władzę, ale nie rządzi (the Queen reigns but does not rule).

Monarchia konstytucyjna ma też wiele zalet z których najważniejszą jest stabilność i ciągłość władzy. Władca pozostaje ten sam podczas gdy zmieniają się rządy.

Władca nie może działać według własnych upodobań a musi to robić zgodnie z konstytucją, a w przypadku UK ustanowionymi zasadami i prawami (the UK nie posiada konstytucji tak jak to jest w Polsce). Musi też pozostać w całkowitej neutralności w stosunku do partii politycznych i nie może faworyzować żadnej z nich.

Niemal we wszystkich decyzjach władca sięga po opinie ministerstw. Jednak to właśnie do niego lub do niej należy zatwierdzenie ministrów, zatwierdzanie praw i nadawanie honorów.

QUESTIONS:

  1. What type of government does the UK have?
  2. Who decides about everything in the country?
  3. What does it mean that the Queen reigns but does not rule?
  4. When was British constitution made? 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: