The Role of the Queen

13 Gru

Oficjalny tytuł Królowej to „Her Most Excellent Majesty Elizabeth the Second, by the grace of God of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and of Her other Realms and Territories Queen, Head of the Commonwealth, Defender of the Faith” .

Tytuł jest dziedziczny i od tego roku, o czym już wam pisałem, pierwsze dziecko zostaje władcą, nie tak jak było do tej pory, pierwszy męski potomek.

Praca Królowej nie należy do najłatwiejszych i codziennie musi sprostać wielu wyzwaniom i jak od każdego władcy wiele się od niej wymaga. Jednak przede wszystkim władca UK powinien spełniać dwie role: być głową państwa ( Head of State), i głową narodu (‚Head of the Nation).

Jako głowa państwa pełni funkcje konstytucyjne i reprezentatywne.

Otwiera i zamyka obrady Parlamentu, co jest dosyć dziwnym ceremoniałem. możecie go obejrzeć tutaj.

Nadzoruje pracę ministerstw i prowadzi regularne spotkania z Premierem (PM – Prime Minister). Spotyka się z nim raz w tygodniu, kiedy przegląda i analizuje wszystkie dokumenty uchwalone i utworzone w trakcie posiedzeń Parlamentu. Żadne prawo nie będzie też uchwalone dopóki nie pojawi się na nim jej podpis czyli tak zwany Royal Assent. Codziennie też na jej biurko dostarczane są wielkie czerwone pudełka (red boxes), w których znajdują się wszystkie dokumenty z którymi powinna się zapoznać.

Królowa reprezentuje UK na arenie międzynarodowej. Przyjmuje obcych władców, prezydentów i ambasadorów, odwiedza inne państwa wspierając kontakty dyplomatyczne i ekonomiczne państwa. Na filmiku przyjmuje Premier Australii.W trakcie takich wizyt, osobistości zatrzymują się najczęściej w jednej z jej trzech oficjalnych rezydencji: Pałacu Buckingham (Buckingham Palace), Zamku Windsorskim (Windsor Castle) lub Pałacu Hollyroodhouse w Edynburgu.

Jako głowa Narodu nie pełni już tak formalnych funkcji, ale jest równie ważna dla całego społeczeństwa. Zapewnia jedność obywateli i poczucie patriotyzmu i współzależności, zapewnia stabilność i spokój. Co roku, na przykład, wygłasza Świąteczne Orędzie do narodu.

Aktywnie działa też w wolontariacie. Rodzina Królewska objęła opieką około 3000 organizacji, z czego królowa patronuje ponad 600. Często odwiedza różne części UK zapewniając spójność. W razie świąt narodowych lub narodowych tragedii, podnosi obywateli na duchu lub łączy się z nimi w szczęściu.

Ona też nadaje odznaczenia i wręcza nagrody, takie jak the Order of Garter (Order Podwiązki – najwyższe brytyjskie odznaczenie), 

the Order of the Thistle, the Order of Merit and the Royal Victorian Order. Nadaje też tytuły szlacheckie.

Co roku organizuje garden party, na który zaprasza ludzi szczególnie zasłużonych w pomaganie innym. Wysyła też osobiście podpisane gratulacje w związku z 100 urodzinami czy diamentową rocznicą ślubu.

Jest zwierzchniczką Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Head of the Commonwealth).

Jest Głową Kościoła Anglikańskiego (Head of the Church of England). Od roku 1534, kiedy Henryk VIII ogłosił się głową kościoła (the Act of Supremacy) i zerwał więzy z Rzymem jest najważniejszą osobą w Kościele. Ona wyznacza biskupów.

Dowodzi siłami zbrojnymi (Commander-in-Chief of the armed forces). Tylko ona może ogłosić kiedy państwo znajduje się w stanie wojny a kiedy nastaje pokój.

QUESTIONS:

  1. What is the role of the Queen?
  2. Who inherits the throne?
  3.  What doe the PM mean?
  4. What is the Royal Assent?
  5. What are Queen’s three official residences?
  6. When is the official speech to the nation made by the Queen?
  7. How many charity organisations are uder the Royal Family’s patronage?
  8. What is the Order of the Garter?
  9. When did the English king became the Head of the Church in England?
  10. What are Queenąs responsibilities as a  Commander-in-Chief of the armed forces?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: