The Queen and the Parliament

15 Gru

Związek Królowej z Parlamentem jest dość formalny. Oficjalnie Królowa jest częścią Parlamentu. Oprócz władcy w jego skład wchodzą Izba Lordów (the House of Lords) i Izba Gmin (the House of Commons). Największą władzę polityczną, jeśli weźmiemy pod uwagę te trzy izby wspomniane powyżej ma Izba Gmin.

Jeśli chodzi o uchwalanie praw władca pełni tu tylko funkcje formalne, czyli najczęściej podpisuje przegłosowane ustawy. Królowa ma też prawo do konsultacji z rządem, zachęcania do uchwalania jakiegoś prawa lub odradzaniu w trakcie spotkań z ministrami.

Jako monarcha konstytucyjny, Królowa ma obowiązek zatwierdzić (assent) każdy dokument czy propozycję uchwalenia prawa (Bills) zgodnie z wyborem Parlamentu. Jak dotąd Królewska zgoda( The Royal Assent)nie została udzielona w 1707 roku. Do dzisiejszego czasu to ostatni raz kiedy tak się stało.

Królowa pełni też ważną funkcję, jeśli chodzi o cały ceremoniał związany z otwieraniem i zamykaniem obrad Parlamentu. Ceremonia otwarcia Parlamentu ma miejsce zazwyczaj w listopadzie i nazywana jest the State Opening of Parliament ceremony, Królowa stawia się wówczas w obu izbach osobiście i w obu wygłasza przemowy. Oficjalnie żadna z izb Parlamentu nie może zacząć pełnić swoich funkcji i zacząć obradować, dopóki Królowa nie przemówi.

Jest jednak jeden kłopot z tą przemową. Otóż nie jest ona napisana przez Królową i nie wyraża jej zdania. Zazwyczaj tworzy ją Premier (PM – Prime Minister) i w skrócie prezentuje ona politykę rządu i najbliższe uchwalane prawa. Królowa ma też prawo do zwołania (summon) Parlamentu w nagłych sprawach, odwoływaniu posiedzeń (dissolve) lub rozwiązać Parlament.

Z inicjatywą rozwiązania Parlamentu zawsze występuje PM. Aby to uczynić i zwołać wybory, PM jest zobowiązany uzyskać zgodę władcy. Właśnie w tym celu każde wcześniejsze wybory poprzedza wizyta PM w pałacu Buckingham (Buckingham Palace). Od aktu Parlamentu z 1911 roku, kadencja rządu trwa 5 lat. 

W praktyce za każdym razem, prócz okresu II Wojny Światowej (World War II) Parlament był rozwiązywany przed upływem pięcioletniej kadencji.

Kiedy Parlament jest tworzony, zgodnie z prawem z 1918 zwanym the Representation of the People Act, Królowa musi zagwarantować okres przygotowawczy wynoszący 20 dni, zanim Parlament spotka się po raz pierwszy. W nagłych wypadkach Królowa może przedłużyć ten okres o kolejne 14 dni mówi o tym prawo –  the Prorogation Act z 1867.

Jest tylko jedna sytuacja, kiedy Parlament może się spotkać bez zgody władcy. Dzieje się tak wtedy gdy Król czy Królowa umrze. Wówczas zgodnie z prawem zwanym the Succession to the Crown Act z 1707 Parlament musi się spotkać i omówić bieżącą sytuację w kraju.

W razie gdy władca umrze, kiedy Parlament jest właśnie w stanie rozwiązania zgodnie z aktem  The Meeting of Parliament Act z 1797, Królowa musi się spotkać ponownie i będzie ważny do czasu koronacji nowego władcy, czyli do 6 miesięcy.

The Queen’s role in Parliament is:

  •  Assenting to Bills passed by Parliament, on the advice of Ministers;
  • Giving audiences to Ministers, at which Her Majesty may be consulted, encourage and warn;
  • Opening each new session of Parliament;
  • Proroguing or dissolving Parliament before a general election.

QUESTIONS:

  1. What are the three parts of the Parliament?
  2. When was the last refusal of giving the Royal Assent?
  3. For how many years is the Parliament elected?
  4.  What law connected with the Queen was made in 1918?
  5. What is Queen’s role in the Parliament?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: