The Queen and the Scottish Parliament

15 Gru

Od roku 1999 Szkocja ma tak naprawdę dwa Parlamenty: jeden w Edynburgu, zajmujący się sprawami państwowymi i narodowymi, oraz Londyn i Westminster, zajmujący się sprawami związanymi z UK.

Szkocja miała swój suwerenny Parlament do 1707 roku, kiedy to na mocy Aktu Unii (the Act of Union) Londyn przejął jego funkcje.

W referendum przeprowadzonym 11 września 1997 większość Szkotów opowiedziała się za utworzeniem Szkockiego Parlamentu. Pierwsze posiedzenie odbyło się 12 maja 1999 r., a oficjalnego otwarcia Królowa dokonała 1 lipca 1999 r. w tymczasowej siedzibie w dzielnicy Edynburga zwanej the Mound. Budynek Szkockiego Parlamentu został formalnie otwarty przez Królową 9 Października 2004.

Budynek znajduje się naprzeciwko Pałacu Holyroodhouse i Królewskiej Galerii ( The Queen’s Gallery).

Parlament Szkocji składa się ze 129 członków zwanych MSP (Member of Scottish Parliament) wśród których jest jego przewodniczący, czyli the Presiding Officer. Wybory przeprowadzane są co 4 lata. Parlament Szkocji jest organem legislacyjnym – tworzącym prawo – i odpowiada za obowiązującą w Szkocji edukację, opiekę zdrowotną, prawo, środowisko, rozwój ekonomiczny, rząd lokalny, budownictwo i mieszkania oraz policję. Może też pobierać podatek, niezależny od tego w Londynie, który nie może jednak przekroczyć 3 pensów z każdego funta.

Na mocy ustawy MSP muszą złożyć oficjalną przysięgę Koronie Brytyjskiej. Królowa otrzymuje również tygodniowy raport, w którym opisane są wszystkie omawiane w tygodniowych obradach sprawy i tematy. Podobnie jak w przypadku Anglii, tutaj też Królowa mianuje Premiera (the Scottish First Minister) i spotyka się z nim regularnie tak, jak ma to miejsce w przypadku Premiera Anglii.

QUESTIONS:

  1. When were England and Scotland united by the Act of Union?
  2. When did the referendum obout the Scottish Parliament take place?
  3. When did the first official meeting of the Parliament take place?
  4. How many members does the Scottish Parliament have?
  5. What does MSP mean?
  6. How is Scottish PM called?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: