Boadicea’s Rebell

17 Gru

 

 

 

 

 

 

Boadicea zwana też była Boudicca, co oznaczało Zwycięska. Była ona królową plemienia Iceni żyjącego we Wschodniej Anglii (East Anglia), którego stolicą było Thetford. W roku 60 dowodziła rebelią przeciwko Rzymianom, niszcząc ich miasta takie jak Colchester, St. Albans oraz zdobywając Londyn. Ostatecznie została pokonana przez Rzymian i nie chcąc poniżenia z ich strony wypiła truciznę.

Boadicea opisywana była jako mocna, siejąca grozę kobieta. Jeden z rzymskich pisarzy mówił, że była wysoka a w trakcie rozmowy jej wzrok przeszywał rozmówcę. Głos miała surowy i głośny. Jej włosy były cienkie, długie i rudobrązowe. Zwisały jej do pasa. Zawsze nosiła duży, złoty naszyjnik (torque) oraz pelerynę w szkocką kratę.

Boadicea wyszła za mąż za króla plemienia Iceni, Prasutagusa. Był on słabym i podatnym na wpływy Rzymu królem. Aby zapobiec wojnie podpisał on pakt z cesarzem Neronem (Nero), mówiący, że wszystkie jego ziemie po jego śmierci maja być podzielone między jego dwie córki i Rzymian. Jednak gdy tak się stało, Rzymianie najechali ziemie króla, okradając jego posiadłości. Królowa była publicznie wychłostana a jej córki zgwałcone.  Spowodowało to nagłą reakcję Boadiccei, która rozpoczęła rebelię.

Boadicei udało się zastraszyć wielu Rzymian. Opowieściami o niej straszono dzieci. W Londynie (lub jak zwali to miasto Rzymianie – Londinium) budynki stały w ogniu a ludzie byli mordowani przez członków plemienia Iceni. Ich okrucieństwo doszło do tego stopnia, że dewastowali oni cmentarze i groby Rzymian. Ci bali się jej, jednak nie wierzyli w jej zdolności przywódcze i militarne. Finałowa bitwa odbyła się prawdopodobnie w miejscowości Mancetter około roku 61. Przeciwko stutysięcznej armii Boadicei Rzymianie postawili 10,000 żołnierzy. I pokonali armię Iceni.

Podobno przed bitwą Boadicea miała wygłosić przemowę, przejeżdżając przed swoimi wojskami w rydwanie: ”My, Brytyjczycy, jesteśmy przyzwyczajeni do kobiet, przywódców na wojnie. Ale teraz nie walczę dla władzy królewskiej. Walczę jako zwykła osoba, która straciła wolność. Walczę za moje stłuczone ciało. Bogowie zapewnią nam zemstę, na którą zasłużyliśmy. Pomyślcie ile osób walczy i po co, a wygracie tę bitwę albo umrzecie. Oto co ja, kobieta, zaplanowałam. Jeżeli ludzie tutaj będą żyli jako  niewolnicy, dajcie im. Ja nie będę chciała”.

Bitwa była niezwykle krwawa. Według niektórych źródeł zginęło nawet do 80,000 Iceni, wśród nich kobiety i dzieci, i tylko 400 Rzymian. Boadicea była zapamiętana jako Wojownicza Królowa (the Warrior Queen). Jej sława jest rozpowszechniana do dziś. W 1902 rzeźbiarz Thomas Thorneycroft stworzył posąg Boadicei, pędzącej w swym rydwanie. Stoi on obecnie przy Parlamencie Brytyjskim, niedaleko Big Bena.

QUESTIONS:

  1. Where did Boadicea live?
  2. What was Boadicea’s tribe?
  3. What was the name of her husband?
  4. How was Boadicea called?
  5. What Roman cities did she attack?
  6. Where did the final battle take place?
  7. How many people were killed?
  8. Who and when made Boadicea’s statue?
  9. Where is Boadicea ‘s statue?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: