The Queen and the Welsh and Northern Ireland’s Governments

17 Gru

Walijskie Zgromadzenie Narodowe (National Assembly for Wales)zostało utworzone po referendum przeprowadzonym w 1997 roku.

Pierwsze wybory zostały przeprowadzone  6 Maja 1999 I od tamtej pory odbywają się co 4 lata.

Zgromadzenie zostało otworzone w sposób oficjalny  26 Maja 1999 w Kardif, stolicy Walii. W ceremonii wzięła udział zarówno Królowa jak I Książę Walii – Karol (Charles – the Prince of Wales). Oboje wygłosili tego dnia przemowy a Królowa podpisała symboliczny dokument, w którym zapisane były początkowe słowa aktu the Government of Wales Act.

1 Marca 2006, Królowa otworzyła stałą siedzibę zgromadzenia, obradującego do tej pory w niezbyt dostosowanych do tego celu warunkach.

Walijskie Zgromadzenie Narodowe liczy sobie 60 członków zwanych AM – Assembly Member. Nie zajmuje się ono ważnymi sprawami państwowymi, tu decyzje podejmowane są w Londynie, a jedynie decyduje o sprawach drugorzędnych takich jak: zdrowie, środowisko, budownictwo, turystyka czy rolnictwo, z czego wszystko w charakterze lokalnym.

Nie ma natomiast tak ważnych praw jak choćby decydowanie w sprawie podatków. Zgromadzenie decyduje jedynie na co zostaną przeznaczone fundusze, które przekaże im angielskie Ministerstwo Finansów (the Treasury of the UK). Wszystkie prawa zatwierdzone przez Westminster (potoczna nazwa Parlamentu angielskiego) obowiązują również w Walii.

Nowe prawo, tak zwany The Government of Wales Act, który został zatwierdzony w Maju 2007 roku, daje jeszcze więcej praw Królowej. Na jego mocy to ona decyduje o wyborze i zatwierdza wybór ministrów na stanowiska jak i musi zatwierdzić każde prawo I ustawę wychodzącą ze Zgromadzenia. Co więcej każdy pracownik Zgromadzenia należy, według tego prawa do służby Królowej.

Królowa co jakiś czas wzywa też do siebie Walijskiego Premiera (the First Minister), by być na bieżąco ze sprawami państwowymi.

Trochę inaczej wygląda sytuacja dotycząca rządu Irlandii Północnej.

Zgromadzenie Irlandii Północnej (The Northern Ireland Assembly) zostało utworzone na mocy umów zawartych w Wielki Piątek ( the Good Friday Agreement) 10 kwietnia 1998 roku.

Ustala ono, że do zgromadzenia będzie wybieranych 108 członków zwanych MLA – Member of Legislative Assembly. Pierwsze wybory miały miejsce  25 czerwca 1998.

W przeciwieństwie do Walii, to zgromadzenie dostało całkowita wolność i autonomie jeśli chodzi o ustawodawstwo. Decyduje więc ono o rolnictwie, ekonomii, edukacji, ochronie środowiska, finansach, zatrudnieniu, ochronie zdrowia i opiece społecznej. Królowa do tej pory odwiedziła członków Parlamentu dwukrotnie. Miało to miejsce w siedzibie Zgromadzenia w  Stormont w roku 2002 I 2005

QUESTIONS:

  1. How is Welsh government called?
  2. When was it established?
  3. How many members does it have and how are they called?
  4. How is Northern Ireland’s government called? 
  5. How many members does it have and how are they called?
  6. How is the Northern Ireland Assembly building called?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: