The Saxon Invasion

18 Gru

Kilka następnych wpisów będzie dotyczyło kolejnych inwazji na Wyspy Brytyjskie oraz ich wpływu na ludność brytyjską.

Po wycofaniu wojsk Rzymskich z terenu Wielkiej Brytanii Brytyjczycy żyli w dobrobycie. Działo się tak za sprawą pokoju, a przede wszystkim idealnych warunków klimatycznych do rozwoju rolnictwa co w tamtym czasie przynosiło najwięcej zysków. W związku z tym, Wyspy stały się kuszącym kąskiem dla innych państw.

Nie inaczej było z plemionami germańskimi (the Germanic tribes). Początkowo jedynie najeżdżały Brytanię, jednak po roku 430 najeźdźcy zaczęli też osiedlać się na jej terenach. Plemiona germańskie były agresywne i niewyedukowane. Z racji, że większość przywódców germańskich nie potrafiła pisać i czytać o ich społeczeństwie nie ma zbyt wielu informacji z pierwszej ręki. Najpełniejszy obraz tamtych czasów przedstawia nam mnich żyjący w VIII wieku o imieniu Bede. Mieszkał on w zakonie Świętego Piotra w miejscowości Northumbria, a historie te zawarł w książce Historia ecclesiastica gentil Anglorum (Ecclesiastical History of the English People).

To właśnie on pisze, co potwierdzają odkrycia archeologiczne, że Wielką Brytanię najechały 3 plemiona: Jutowie (the Jutes), którzy osiedlali się głownie na terenach hrabstwa Kent i na południowym wybrzeżu, Anglowie (the Angles) zajęli wschód i północ Anglii i Sasi (the Saxons) mający tereny pomiędzy plemionami wymienionymi powyżej. Aby nie pomylić pojęć z historią Polski, w dalszej części artykułu będę używał nazw angielskich tych plemion. Zresztą od jednego z nich, pochodzi nazwa Anglia, czyli ziemia należąca do plemienia Angles (England – the land of the Angles).

Celtowie dzielnie walczyli z nowym najeźdźcą, jednak do roku 570 zostali całkowicie wypchnięci z centrum Wielkiej Brytanii. Część z nich przeniosła się na zachód na tereny zwane przez the Saxons Weallas lub Wales co znaczyło Ziemię Obcych (the land of the foreigners). Część musiała schronić się w Kornwalii (Cornwall). Inni znowu znaleźli schronienie w Szkocji. Do dziś żyją tam potomkowie Celtów, a tereny te zwane są the Celtic Fringe. Z Celtów którzy nie zdołali się ewakuować, większość została niewolnikami. Celtycka kultura została niemal całkowicie zniszczona, a jej pozostałości przetrwały do dzisiaj jedynie w nazwach kilku miejscowości, jak London czy Leeds, oraz nazwach kilku rzek: Mersey, Thames, Severn czy Avon.

Siła z jaką uderzyły plemiona germańskie widoczna jest między innymi w tempie w jakim rozprzestrzeniała się ich kultura. Widzimy to nawet w dniu dzisiejszym. Nazwy dni tygodnia pochodzą od germańskich bogów: Tig – Tuesday, Wodin – Wednesday, Thor – Thursday, Frei – Friday. Powstały nowe nazwy miejscowości. Można je rozpoznać na mapie po końcówkach: -ing (Reading, Hastings), -ham (Birmingham, Nottingham), -ton (Southampton).

The Anglo-Saxons tworzyli królestwa, których nazwy obowiązują w geografii angielskiej: Essex (East Saxons), Sussex (South Saxons), Wessex (West Saxons), Middlesex czy East Anglia. Najpotężniejsze były królestwa Mercia, Wessex i Northumbria.

W połowie VIII wieku król jednego z tych królestw – król Offa (the Offa of Mercia), zażądał uległości od innych władców chcąc utworzyć Królestwo Angielskie (the Kingship of the English). Była to pierwsza próba zjednoczenia plemion zamieszkujących Brytanię. Był on na tyle potężnym władcą, że zdołał zatrudniać kilka tysięcy osób przy budowie ochronnego wału oddzielającego jego ziemie od Walijczyków. Rów ten zwany jest Offa’s Dyke i służył podobnie jak Mur Hadriana na północy. Jednak pomimo tak wielkiej władzy, nie udało mu się podporządkować innych germańskich władców.

QUESTIONS:

 1. When did Germanic tribe’s invasion begin?
 2. What was the name of a monk who described the history of that time?
 3. What was the title of Bede’s book?
 4. What were the 3 Germanic tribes?
 5. Where did the tribes settle?
 6. Where does the name England come from?
 7. Where were the Celts pushed?
 8. What does Wales mean?
 9. What Celtic names remind till today?
 10. Where does the names of the days of the week come from?
 11. Give some examples of the Germanic cities?
 12. Name soma of the Anglo-Saxon kingdoms?
 13. Who claimed the kingship of the English?
 14. What was the name of the earth dyke that Offa made?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: