Government and Society in the Anglo-Saxons’ Times

19 Gru

Mówiąc o rządzie w czasach panowania plemion germańskich należy wspomnieć o pewnej instytucji stworzonej właśnie wtedy, która znacznie umocniła angielskie królestwa. Instytucją jest Rada Królewska zwana Witan. Instytucja ta powstała najprawdopodobniej z nieformalnej grupy duchownych i wojowników, o których królowie sięgali po opinię i pomoc. Wkrótce jednak Witan przekształciło się w strukturę formalną. Witan nie było też w żadnym stopniu demokratyczne, każdy z jej członków mógł przedstawić swoje zdanie i doradzać królowi na swój sposób. Co więcej władca wcale nie miał obowiązku słuchać opinii Witan, jednak wiedział, że gdyby tego nie zrobił groziłoby to buntem ze strony Rady i poddanych, na których Rada miała znaczący wpływ. Witan jest to pierwsza tego typu rada, która w zmienionej formie, jako Tajna Rada Wielkiej Brytanii (the Privy Council).

Germanie podzielili ziemię na nowe jednostki administracyjne zwane hrabstwami (shires). Każdym z hrabstw opiekował się pracownik administracyjny zwany shire reeve, co później zostało skrócone do sheriff.

Technologia jaką przywiozły ze sobą plemiona germańskie w znacznym stopniu zmieniła też rolnictwo angielskie. Do tej pory Celtowie uprawiali małe kwadratowe pola i dzięki użyciu lekkiego pługu mogli go bardzo łatwo obrabiać. The Anglo-Saxons wprowadzili znacznie cięższy pług, przez co łatwiej było im uprawiać długie pola. Jednak do zaorania takiego pola potrzebna była nawet szóstka lub ósemka wołów. Spowodowało to pewne przetasowania i zmiany w organizacji i własności pól. Aby wykorzystać ziemię w jak najlepszym stopniu, całe terytorium należące do wioski łączona w dwa lub trzy wielkie pola. Były one potem dzielone pomiędzy rodziny mieszkające w danej wiosce. W zależności od zamożności, rodziny otrzymywały odpowiednia ilość pasków ziemi. Zazwyczaj najbogatsza rodzina trzymała stado wołów, które musiało być dzielone między pozostałych mieszkańców wioski.

Germanie wprowadzili tez trójpolówkę. Oznacza to, że ziemia dzielona była na 3 części: na jednej uprawiano rośliny jare (sadzone wiosną), na drugiej ozime (sadzone jesienią), trzecią zaś zostawiano nieobrobioną przez rok, by odpoczęła. Najczęściej wypasano na niej bydło.

Taki podział ziemi zacieśniał więzy i współpracę pomiędzy członkami jednej miejscowości. Między innymi dzięki tej współpracy, plemiona germańskie były w stanie zasiedlać tereny wcześniej niezamieszkałe. Wycinali znaczne ilości lasu i osuszali mokradła. W rezultacie, niemal wszystkie wioski, które aktualnie znajdują się na mapie Anglii, powstały w tamtych czasach.

W każdej wiosce znajdował się zazwyczaj jeden większy, wspólny dom. Był to budynek, do którego przychodzono płacić podatki, przeprowadzano procesy sądowe i gdzie można było zaciągnąć się do armii Anglo-Saskiej, zwanej fyrd. Zarządca wioski opiekował się tym budynkiem, jak i wszystkimi włościami wioskowymi.

W tym czasie rozwinęły się też klasy społeczne składające się z króla, żołnierzy, i pracowników ziemskich, oraz nowopowstała klasa uczonych – głównie Kościoła.

 

QUESTIONS:

  1. What is Witan?
  2. How is it called today?
  3. On which administrative entities was the land divided?
  4. Who was an administrator of the shire?
  5. How did Anglo-Saxons fields look loke?
  6. How did the field system work?
  7. What was the name of the Anglo-Saxon army?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: