The End of Vikings’ Rules

21 Gru

W roku 1040, po śmierci Cnuta, tron objął Edward. Nie był to zbyt dobry wybór, ponieważ bardziej niż swoim państwem interesował się on sprawami Kościoła. Wkrótce zaczęto go nazywać Edwardem Wyznawcą (Edward the Confessor). Zachęcał on właścicieli ziemskich do budowy kościołów, i do jego śmierci, niemal każda wioska w Anglii miała większy lub mniejszy kościół. Edward rozpoczął też budowanie kościoła przeznaczonego dla królów, Katedry Westminsterskiej (Westminster Abbey).

Edward większość swojego życia spędził w Normandii, ziemiach położonych we Francji. Zmarł w roku 1066 nie zostawiając po sobie potomka. Normanowie, którzy coraz częściej pojawiali się na dworze królewskim, chcieli zgłosić swój akces do tronu, jednak nie było to mile widziane ze strony rodów Anglo-Saskich. Najbardziej w tych sprzeciwach wyróżniała się rodzina Godwinson. Witan, szukając rozwiązania i wyjścia z tej trudnej sytuacji, wybrał Harolda Godwinsona na króla. Nie miał on w sobie ani kropli królewskiej krwi, jednak był odważnym i zasłużonym w bojach mężczyzną, który nadawał się na władcę.

Harold napotkał jednak znaczącego przeciwnika w swojej drodze na tron. Był nim Wilhelm (Duke William of Normandy – i tylko tej angielskiej nazwy będę dalej używał). William twierdził, że będąc w Normandii, król Edward obiecał mu tron. Druga obietnica pochodziła podobno od samego Harolda, który w zamian za dobrą umowę handlową, kilka lat wcześniej obiecał, że zrzeknie się prawa do tronu. Jak widać nie dotrzymał swojej obietnicy.

Sytuacja Harolda stała się dość nieciekawa. Z jednej strony ponownie zaczęli zagrażać mu Wikingowie, którzy po śmierci Cnuta nie pogodzili się ze stratą tronu. W 1066 Harold musiał udać się do Yorkshire, by się z nimi uporać. Kilka dni po zwycięstwie dotarły do niego wieści, że William wylądował w Anglii ze swoim wojskiem. Żołnierze Harolda byli zmęczeni i rozbici po walce z Wikingami i nie mieli najmniejszych szans z wojskami Williama.

Siły Harolda były przeważające, jednak normandzcy żołnierze mieli więcej sił i byli lepiej wyszkoleni. Harold przegrał więc bitwę, miało to miejsce w miejscowości Hastings (the Battle of Hastings) w roku 1066, i tron angielski. William przemaszerował prosto do Londynu i 25 grudnia koronował się w Westminster Abbey na króla Anglii.

QUESTIONS:

  1. What was the nickname of Edward – Ethelred’s son?
  2. What abbey did Edward build?
  3. When did Edward die?
  4. Who were the two pretenders to the throne in 1066?
  5. What were Duke of Normandy’s claims to the throne?
  6. How was Harold defeated?
  7. In which battle did William kill Harold?
  8. When was William crowned the king?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: