The Vikings

21 Gru

Pod koniec VIII wieku Wyspy zaczął nękać nowy najeźdźca – Wikingowie. Pochodzili oni z terenów Danii i Norwegii. Byli bardzo agresywni i brutalni i palili wszystko co spotkali na swojej drodze. W roku 842 najechali nawet Londyn.

Wikingowie byli znani na całym świecie dzięki swoim mocnym i lekkim statkom zwanymi. Statki te miały niespotykany wtedy kształt żagli, kwadratowy. Zwiększało to powierzchnię żagla, przez co łodzie mogły pływać znacznie szybciej. Największy do tej pory odkryty w pełni uzbrojony  statek Wikingów został odnaleziony w miejscowości Skudelev.

Plemionom germańskich udało się ich powstrzymywać przez jeszcze około 20 lat. Jednak w roku 865 skłócone plemiona nie były w stanie powstrzymać Wikingów. Bardzo szybko przyjęli oni religię chrześcijańską i osiedlili się na Wyspach. Do roku 875 tylko jeden król Alfred (Alfred the Great), władca hrabstwa Wessex, był wstanie obronić się przed ich najazdem. Po kilku przegranych Alfred zwyciężył w najważniejszej bitwie w 878, a 8 lat później w 886 odbił Londyn z rąk Wikingów.

Alfred był na tyle silnym władcą, że był w stanie podpisać pokój z Wikingami. W ramach pokoju, podpisanego przez króla i władcę Wikingów – Guthuruma – w miejscowości Wedmore, Wikingowie dostali prawo do mieszkania na wschodzie i północy Anglii, na terenie zwanym Danelaw. W pozostałej części kraju to Alfred był uznawany za Króla.

Aby utrzymać Wikingów na wyznaczonym im terenie, Alfred budował obronne osady zwane burghs. W późniejszym czasie ich pisownia zmieniła się na borough, co jest widoczne w nazwach niektórych miejscowości- jak choćby Edinburgh.

Do roku 950 panował względny spokój, jednak wówczas Wikingowie ponownie dali o sobie znać. Tym razem pochodzili głównie z Danii i najechali zachodnie tereny. Panujący wówczas król Ethelred, nie radząc sobie z najeźdźcami, postanowił płacić im swojego rodzaju haracz, tylko po to, by trzymali się z daleka od jego ziem. By zdobyć należytą sumę pieniędzy, opodatkował swoich poddanych nowym prawem zwanym Danegeld – Danish Money. Były to ogromne pieniądze jak na tamte czasy – wystarczy wspomnieć, że w 1012 suma ta wyniosła 22,000 kilogramów srebra. Pieniądze z podatku przeznaczono na okup. Pomimo faktu, że opłata ta świadczy o nieporadności króla, jest ona też wprowadzeniem po raz pierwszy w historii Anglii, opłaty za utrzymanie wojska.

Kiedy Ethelred zmarł, władca duńskich Wikingów zwany Cnut (lun Canute), przejął w posiadanie większość Anglii. Nie był najlepszym kandydatem na stanowisko króla, jednak został nim, ponieważ zarówno Witan (Rada Doradcza), jak i każdy inny obywatel królestwa, bał się sprzeciwić Wikingowi. Cnut i jego następca zmarli i w roku  1040 Witan wybrało na następcę trony Edwarda – syna Ethelreda.

QUESTIONS:

 1. Where did the Vikings come from?
 2. When was London rode by the Vikings?
 3. What were Vikings’ ships called?
 4. Where was the biggest Viking’s ship found?
 5. Which king hold out against Vikings?
 6. When did Alfred recapture London?
 7. What was the name of the land given to the Vikings?
 8. Which Saxon king decided to pay Danegeld?
 9. What was the Danegeld?
 10. Which Viking king controlled England after Ethelred’d death?
 11. Who became the king after Cnut?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: