Ireland Before the Norman Conquest

23 Gru

 

Irlandia nigdy nie była podbita ani przez Rzymian, ani przez plemiona germańskie. Można ją określić jako kraj zakonów, w którym kultura celtycka rozkwitała. Miała jednak inną formę niż ta w Walii.

Podobnie jak i tam Celtowie byli zorganizowani w grupach rodzinnych. Więzi te były na tyle silne, że nie posiadali oni zazwyczaj swoich rodowych imion lub nazwisk, a byli jedynie nazywani od swojego plemienia. Poza jego terenem pozostawali całkowicie anonimowi.

Królowie w tym społeczeństwie byli wybierani przez wszystkich mieszkańców. Zazwyczaj to najsilniejszy był wybierany, co jednak łączyło się z faktem, że rywalizacja była tu obecna niemal na każdym kroku. Nie wpływało to zbyt dobrze na jedność panującą wśród mieszkańców.

W Irlandii powstało 5 królestw: Ulster, Munster, Leinster, Connaught i Tara, która była siedzibą królów Irlandzkich.

Chrześcijaństwo dotarło do Irlandii w 430 roku. Od tej pory tworzono też pierwsze zapiski dotyczące historii wyspy. Chrześcijaństwo było rozpowszechnione przez Brytyjskiego niewolnika – Patryka – który później został świętym patronem Wyspy. Nowa religia przyniosła ze sobą naukę pisania, co w znacznym stopniu osłabiło pozycję Druidów. Ich nauka, przekazywana tylko w formie ustnej zaczęła pomału zanikać. Rozkwitało natomiast budownictwo zakonów i klasztorów.

Okres ten nazywany jest w Irlandii the golden age. Najeźdźcy omijali tereny wyspy a kultura się rozwijała. Co prawda królestwa często ze sobą walczyły o zdobycie władzy, jednak nie wpływało to na ogólny rozwój społeczeństwa. Ta złota era zakończyła się nagłym pojawieniem się Wikingów. Niszczyli i kradli wszystko co napotkali na swojej drodze, i tak naprawdę jedynymi rzeczami, które zostały po klasztorach były posągi i kamienie pamiątkowe.

Wikingowie pobudzili jednak rozwój ekonomiczny wyspy poprzez utrzymywanie kontaktów handlowych z Konstantynopolem, Włochami i Rosją. Najazd Wikingów zmusił Irlandczyków do zjednoczenia się. W roku 859 Irlandczycy wybrali pierwszego wspólnego króla, który nie utrzymał się na tronie zbyt długo, z powodu ciągłych kłótni pomiędzy plemionami. Wikingowie stworzyli wiele nowych miast i portów. Wśród nich jest Dublin, aktualna stolica Republiki Irlandii i największe miasto na wyspie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedynym okresem kiedy król utrzymał się dłużej były lata 1002 – 1014, a był nim Brian Boru. Jest on ciągle uznawany za największego władcę w historii Irlandii. Próbował zjednoczyć całą Irlandię i przyczynił się do rozwoju Kościoła, administracji i szkolnictwa. Zmarł w jednej z bitew z Wikingami.

QUESTIONS:

  1.  When was Ireland invaded by Romans and Anglo-Saxons?
  2. How many kingdoms were there in Ireland?
  3. In which kingdom did the kings of Ireland seat?
  4. When did Christianity come to Ireland?
  5. Who spread Christianity in Ireland?
  6. Which period is called The Golden Age?
  7. When did the Golden Age end?
  8. When did Ireland chose the 1st king of the united tribes?
  9. Which king is called the greatest Irish ruler?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: