Royal Christmas Message – History

27 Gru

Po raz pierwszy Bożonarodzeniowe orędzie zostało wygłoszone przez dziadka obecnej królowej, Jerzego V (George V). Była to audycja radiowa wyemitowana z zamku Sandringham.

Król Jerzy V panował od 1910, jednak swoje pierwsze orędzie wygłosił dopiero w 1932 roku.

Nie był on pewien czy powinien się zwracać do narodu za pomocą takiej nowinki jakim było radio. W końcu zgodził się odczytać przemowę ułożoną mu przez pisarza Rudyarda Kiplinga – autora Księgi Dżungli.

Pomysł wygłoszenia orędzia pochodzi od Sir Johna Reitha, założyciela BBC, który chciał w ten sposób uczcić pierwsze wydanie wiadomości – the Empire Service.

Na wygłoszenie przemowy wybrano godzinę 15, ponieważ wierzono, że wtedy król będzie mógł dotrzeć do jak największej liczby odbiorców we wszystkich państwach Imperium Brytyjskiego.

Starszy syn Jerzego V – Edward VIII – nigdy takiego orędzia nie wygłosił, ponieważ jego rządy, do czasu abdykacji trwały niecały rok.

Orędzie nie zostało wygłoszone w 1936 ani w 1938 roku.

Kolejny władca, Jerzy VI (George VI), w swoim pierwszym orędziu w 1937 roku dziękował za wsparcie w trakcie pierwszych, i niezwykle trudnych lat piastowania przez siebie urzędu.

Dopiero po 1939, czyli po wybuchu Drugiej Wojny Światowej, orędzie weszło na stałe do kalendarza. W czasie wojny i niepokoju, król chciał zapewnić ludzi o bezpieczeństwie i podnieść morale.

Obecna królowa, Elżbieta II, pierwszą mowę Świąteczną wygłosiła w 1952 roku, jeszcze za pomocą radio. Pięć lat później, w 1957 zrobiła to już za pomocą telewizji, z tego samego miejsca, skąd do dziś nadawane jest orędzie, czyli posiadłości Sandringham.

Królowa wygłasza mowę Świąteczną co roku, z wyjątkiem 1969, kiedy jedynie wydała pisemne życzenia, stwierdzając, że w związku z tym, że wyemitowano film dokumentalny o Rodzinie Królewskiej, pojawiają się oni w mediach zdecydowanie częściej niż jest to potrzebne.

Obecnie orędzie jest dostępne w telewizji, radio Internecie oraz oficjalnym kanale Dworu Królewskiego na You Tube.

Królowa zazwyczaj nagrywa je kilka tygodni wcześniej i zawiera ono zmontowany materiał, dotyczący wszystkiego co działo się w Imperium Brytyjskim w ciągu roku.

QUESTIONS:

  1. Which king made the first christmas message?
  2. What media did he use?
  3. When was the first message made?
  4. Who wrote the first message?
  5. Give three years when there was na message?
  6. When did Elizabeth II made her first message?
  7. When did the message first appear on TV? 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: