Scotland Before the Norman Conquest

27 Gru

W związku ze swoim ukształtowaniem geograficznym, można powiedzieć o Szkocji, że ma dwa różne społeczeństwa. Jedno zamieszkuje górzyste tereny północy, drugie łagodniejsze i łatwiejsze w uprawie tereny południowo-wschodnie. Krainy te oddzielone są umowną granicą – the Highland Line. Na północy ludzie są ze sobą bardziej związani i żyją ze sobą w bliższych grupach. Południowcy są bardziej otwarci ale i zarazem podatni na wpływy angielskie.

W okresie przed najazdem Normanów, Szkocja była zaludniona przez 4 grupy.

Pierwsza grupa to Piktowie (the Picts). Byli to prawdopodobnie najstarsi mieszkańcy Szkocji posługujący się językiem Celtyckim. Wyróżniali się od Celtów, między innymi tym, że nie dziedziczyli dóbr i nazwiska po ojcu, a po matce.

Druga grupa to Szkoci (the Scots). Przybyli oni na teren Szkocji z Irlandii około 4 wieku. W roku 843 oba plemiona połączyły się pod przywództwem Szkockiego króla.

Trzecia grupa, Brytowie (the Britons), zamieszkiwali szkockie niziny (the Lowlands) i należeli do zromanizowanej części Wyspy. Nazywali swoje królestwo Strathclyde.

Ostatnim plemieniem byli Anglowie (the Angles).

Bardzo szybko trzy z tych plemion połączyły się unią. Byli to Piktowie, Szkoci i Brytowie. Plemiona te były do siebie bardzo podobne. Wszystkie łączyła Celtycka kultura i język. Ich ekonomia opierała się głównie na hodowli zwierząt. Zarówno bydło, jak i ziemia były własnością całego plemienia nie indywidualnych osób. Idea wspólnoty utrzymywała się w szkockim społeczeństwie bardzo długo bo do upadku systemu klanów w XVIII wieku.

Rozpowszechnianie Chrześcijaństwa także zacieśniało więzy jedności wśród tych plemion. Pierwsze misje chrześcijańskie zaczęły docierać do Szkocji w 400 roku. Jednak prawdziwy jej rozwój nastąpił w 563 kiedy na teren Szkocji dotarł Columba, Irlandzki mnich zwany Gołębiem Kościoła (the Dove of the Church). Dzięki niemu Szkoci i Piktowie niemal w całości przyjęli nową religię. Legenda głosi nawet, że pokonał on Nessie – słynnego potwora z Loch Ness.

Anglowie znacznie różnili się od pozostałych plemion. Dotarli oni na Wyspy w grupach rodzinnych, jednak uznawali wyższość i zwierzchnictwo lokalnych władców. Zajmowali się głównie uprawą ziemi, i każda rodzina zajmowała się swoją rolą.

Po ataku Wikingów, którzy zajęli znaczną cześć Szkocji, Piktowie i Szkoci zjednoczyli się w walce z najeźdźcą. Kiedy im się to nie udawało posunęli się do negocjacji i polityki. I wyszło im to na dobre. Wikingowie, których władcy mieszkali w Norwegii mieli kłopot z przyjmowaniem rozkazów i wypełnianiem poleceń. Dlatego łatwiej było im przejąć zwierzchnictwo szkockie niż odległej Norwegii.

Jak się później okazało, większym zagrożeniem niż Wikingowie, byli dla Szkotów Anglicy. W 934 Szkoci zostali dotkliwie pobici przez armię królestwa Wessex. By uniknąć całkowitej przegranej, zawarli pokój z Anglikami.

QUESTIONS:

 1. What is the Highland Line?
 2. What 4 groups populated Scotland?
 3. Describe the Scots and the Picts?
 4. When were these two tribes united?
 5. Why did the Scots, the Picts and the Britons unite?
 6. What was the name of a Scottish tribe?
 7. When did the 1st Christian missioner come to Scotland?
 8. When did Columba come to Scotland?
 9. Who is called the Dove of the Church?
 10. What monster is Columba said to defeat?
 11. When were the Scots defeated by the Army of Wessex?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: