The Whitehall – the Seat of Government

28 Gru

Rząd Jej Królewskiej Mości sprawuje władzę w jej imieniu. Jego centrum znajduje się na ulicy Downing Street (siedziba Premiera i Kanclerza Skarbu – Chancellor of the Exchequer), bocznej uliczce odchodzącej od  Whitehall, przy Parlamencie. Wokół skupione są budynki rządowe, w związku z tym słowo Whitehall używane jest często jako synonim angielskiego rządu i administracji, oraz instytucji z nimi związanymi.

Po wygranych wyborach, Królowa zaprasza liderów partyjnych i proponuje im utworzenie Rządu. Ministrami w rządzie zostają najczęściej członkowie Izby Gmin (the House of Commons), rzadziej liderzy zapraszają do współpracy Lordów. Wszyscy członkowie rządu, włącznie z Premierem (the PM – Prime Minister), którzy są członkami Izby Gmin, reprezentują okręgi wyborcze (the parliamentary constituences), z których zostali wybrani.

Najważniejszą instytucją rządową jest około 20-osobowa Rada Ministrów nazywana the Cabinet. To Premier decyduje kto w niej zasiądzie. Patrząc na skład the Cabinet, można określić, że Premier jest pierwszym z równych (the first among equals). Oznacza to, że pomimo faktu iż tak jak inni członkowie Izby Gmin, nazywani MP – Member of Parliament, został demokratycznie wybrany, teraz posiada najwięcej władzy w państwie.

Pomimo tego, że PM musi zapewnić silne przywództwo, ma on też obowiązek zapewnić ministrom na tyle dużo wolności, by odpowiadali za swoje decyzje. Ministrowie w Rządzie muszą słuchać Premiera, a jeśli nie chcą ponieść kar dyscyplinarnych, przekonać go do swojego odmiennego punktu widzenia. Jeśli do takiej zgody nie dojdzie, minister musi zrezygnować ze stanowiska.

Chociaż Rząd jest strukturą typowo polityczna, jest całkowicie zależny od pracujących w nim urzędników, czyli the Civil Service. Struktura ta zatrudnia około 500 tysięcy pracowników. Mają oni za zadanie przygotowywanie dokumentów, ankiet i wywiadów potrzebnych do obrad i są zazwyczaj bezpartyjni, ponieważ ich praca nie jest uzależniona od kadencji Rządu.

Centrum the Civil Service, stanowi the Cabinet Office, które ma za zadanie wspieranie i doradztwo zarówno Premierowi, jak i Radzie Ministrów. Przewodzi mu Sekretarz (the Secretary).

Każde ministerstwo ma tez funkcję the Permament Secretary, czyli osoby odpowiedzialnej za prawidłową pracę ministerstwa, doradztwo ministrom i wspieranie ich decyzji.

QUESTIONS:

  1. What is the Prime Minister’s address?
  2. Who also has an office on the  Downing Street?
  3. What does MP mean?
  4. What do MPs represent?
  5. Who is first among equals?
  6. What is the Civil Service?
  7. What istitution is the most important in the Civil Service?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: