The Norman Conquest 1066

30 Gru

Inwazja Normanów na Anglię była następstwem bezpotomnej śmierci 5 stycznia 1066 roku w Westminsterze króla Anglii Edwarda Wyznawcy (Edward the Confessor). Król Edward, zajmujący się więcej religią niż sprawami państwa, żyjący mimo posiadania żony całe życie w celibacie, obiecał na wiele lat przed swoją śmiercią następstwo tronu dalekiemu kuzynowi ze strony matki, księciu Normandii Wilhelmowi (William of Normandy), jednak na łożu śmierci ustanowił następcą swojego szwagra Harolda (Harold of Wessex), hrabiego Wesseksu, który w dzień po śmierci króla koronował się.

Na przełomie lipca i sierpnia Normanowie Wilhelma Zdobywcy (William the Conqueror) zgromadzili flotę w ujściu Dives i w zatoce Calvados liczącą ok. 1000 statków i 10-12 tys. ludzi i oczekiwali na sprzyjający wiatr. W nocy z 27 na 28 września flota normandzka podniosła kotwice i nazajutrz wylądowała bez przeszkód na wybrzeżu angielskim, tracąc jedynie dwa okręty.

Tymczasem Harold, który właśnie rozbił pod Stamford armię norweską Haralda Hardrady atakującą Anglię od północy, na wieść o lądowaniu Normanów rozpoczął marsz na Hastings zbierając po drodze fyrd (pospolite ruszenie, swoją armię).

14 października odbyła się pod Hastings zacięta bitwa, w której Normanowie pobili angielskie wojska. W walce zginął Harold, trafiony normańską strzałą w oko. Po bitwie Wilhelm rozpoczął marsz na Londyn.

25 grudnia 1066 roku Wilhelm Zdobywca został koronowany w Winchesterze na króla Anglii. Wydał akt zakazujący wojskom normańskim grabieży i nałożył kontrybucję za walkę przeciw Normanom. Wkrótce rozpoczął budowę fortec w strategicznych miejscach kraju, które stały się podstawą władzy normańskiej w Anglii.

Koronacja Wilhelma nie przebiegłe jednak tak jak mógł się spodziewać. Gdy poddani zaczęli wykrzykiwać słowa Boże chroń Króla, spanikowane nieco straże normandzkie pomyślały, że chcą zaatakować władcę i zabili kilku świętujących, podpalając przy tym kilka domów.

Chociaż Wilhelm został koronowany, walki o utrzymanie tronu trwały jeszcze około 5 lat. Co roku plemiona Anglo-Saskie wszczynały rebelie. Armia Normandzka maszerowała od wioski do wioski pacyfikując osadników. Kiedy napotykała opór, nie miała litości zabijając i niszcząc całe wioski.

Lordowie ziemscy tracili swoje posiadłości i w ciągi dwudziestu lat, tylko dwóch Saskich lordów i dwóch biskupów zostało na swoich stanowiskach. 4000 lordów zostało zastąpionych przez 200 Normandzkich władców ziemskich.

QUESTIONS:

  1. Who were 2 candidates to the throne in 1066?
  2. When did Normans land in England?
  3. How was Anglo-Saxon army called?
  4. When was William the Conqueror crowned?
  5. What happened during his coronation?
  6. How many Norman lords replaced 4000 Anglo-Saxon lords?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: