Hogmanay/ Szkocki Nowy Rok

31 Gru

Obchodzimy dziś Sylwester i za chwilę Nowy Rok. Bardzo ciekawie celebrowanie tych dni wygląda w Szkocji.

Tradycyjnie ostatni dzień starego (New Year’s Eve) roku i pierwszy nowego (New Year’s Day) nazywane są Hogmanay. W niektórych regionach obchody przeciągają się do 2 stycznia, kiedy to Szkoci mają święto państwowe ( Scottish Bank Holiday).

Hogmanay najprawdopodobniej bierze swój początek w świętowanym przez Norwegów dnia Przesilenia Zimowego, lub celtyckiego święta Samhain. Wikingowie również mieli swoje święto w tym czasie. Zwali je Yule i odpowiadało 12 dniom po Bożym Narodzeniu.

Jest wiele zwyczajów związanych z tym świętem, zarówno na poziomie państwowym, jak i bardziej lokalnym. Najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem jest First-Footing (zwany czasami quaaltagh), który rozpoczyna się zaraz po północy. Szkoci odwiedzają wówczas znajomych. Najlepiej, gdyby pierwszą osobą przekraczająca próg naszego domu w Nowym Roku był młody, ciemnowłosy,  najlepiej przystojny, mężczyzna. Niektórzy uważają, że gdyby była to jasnowłosa kobieta, może to oznaczać cały rok pecha w rodzinie. Ma to przynieść domostwu wielkie szczęście. W niektórych regionach dopuszczalne jest, aby próg przekroczył domownik, jednak podczas północy musi się on znajdować poza domem. Wręczane są także prezenty. Najbardziej pożądanym jest kawałek węgla – przynoszący bogactwo. Innymi podarkami są sól, moneta, mąka, zapalona świeca, shortbread (kruche, słodkie ciastka), whisky oraz black bun (pełen owoców i bakalii keks). Wszystkie te prezenty mają przynieść gospodarzom różnego rodzaju szczęście.

Inne szkockie i angielskie regiony mają swoje wyjątkowe zwyczaje związane z tym dniem.

Jednym z nich jest fireball swinging. Ludzie robią kule ze starych gazet, patyków, zniszczonych ubrań, polewają je łatwopalną substancją, tak, by osiągnęły około 60 cm średnicy. Kule te, są następnie zawijane w drut, z pozostawioną około metrową końcówką. Kiedy dzwony wybijają północ, kule są zapalane, a następnie odbywa się parada, podczas której mieszkańcy idą kręcąc tymi kulami nad własnymi głowami. Jeśli na koniec parady czyjaś kula ciągle się pali, rodzina tej osoby będzie miała szczęście w nowym roku.

W Glasgow tego dnia powinny się odbywać wielkie przyjęcia, ze śpiewem, tańcem, opowiadaniem historii i piciem whisky. Jedzenia nie może zabraknąć aż do rana 1 stycznia.

Na szkockich wyżynach (the Highlands) tego dnia bardzo często błogosławi się domostwa i gospodarstwa. W noworoczny poranek gospodarz musi wypić wodę ze swojej studni, a następnie rozpylić ją (najczęściej plując) po swoim gospodarstwie. Następnie, wszystkie pokoje i pomieszczenia zostają zamknięte, a w piecu palone są gałązki jałowca. Gospodarz bierze te gałęzie i kadzi zamknięte pomieszczenia.  Dymu powinno być tak dużo, by siedzący w pokojach domownicy zaczęli kaszleć I dusić się z jego powodu. Okna i drzwi zostają otwarte, dom przewietrzony, a złe duchy ze starego roku wypędzone. Gospodyni częstuje wszystkich domowników whisky i zasiadają do uroczystego noworocznego śniadania.

Bardzo często śpiewana jest podczas Hogmanay pieśń Auld Lang Syne. Jest to poemat, narodowego wieszcza Szkocji – Roberta Burnsa. Bardzo często śpiewa się tą pieśń o północy, stając w kole i trzymając się za ręce.

QUESTIONS:

  1. When is Hogmanay celebrated?
  2. What is first-footing?
  3. What are typical gifts during first-footing?
  4. Describe the fireball swinging?
  5. Who wrote   Auld Lang Syne?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: