Feudalism During the Norman Conquest

2 Sty

Wilhelm Zdobywca (William the Conqueror) był dosyć ostrożny jeśli chodzi o rozdzielanie ziemi swoim arystokratom. Większość z nich miała nawet więcej ziemi niż w sumie posiadał w tym czasie król francuski. Wilhelm był na tyle mądrym władcą, że dawał osobom ze sobą spokrewnionym i znajomym najodleglejsze kawałki ziemi, żeby utrudnić im komunikowanie i w razie czego połączenie sił w rebelii przeciw niemu.

Jedyne większe tereny były przekazane kapitanom wojskowym na granicy walijskiej i szkockiej, by zapobiec atakom Celtyckim. W tym samym czasie zatrzymał wystarczającą ilość ziemi dla siebie, by mieć znaczącą przewagę nad innymi właścicielami ziemskimi. W sumie jeśli spojrzymy na podział Anglii połowa została przeznaczona arystokracji, ¼ Kościołowi, natomiast piątą część zostawił sobie. Zostawił też saksoński podział na jednostki rządzone przez szeryfów. Podział ten znacznie różnił się od tego co było widoczne w reszcie Europy. Tam panowały rodziny ziemskie, natomiast tutaj tylko rodzina Wilhelma posiadała większą ilość ziemi. Wilhelm, i władcy po nim, traktowali Anglię jako swoją prywatną własność.

Wilhelm podzielił swoje królestwo na podstawie systemu feudalnego. Podstawą feudalizmu jest posiadanie ziemi, a jego głównym celem jest ekonomia. Ziemia była własnością króla, ale była w posiadaniu ludzi zwanych wasalami (vassals). Wasalowie w zamian za ziemię sprawowali służbę i wypełniali obowiązki narzucone przez Króla. Jednym z takich obowiązków była 40-dniowa służba wojskowa w razie konfliktu zbrojnego. Musieli też oddawać Królowi część swoich plonów i produktów. Więksi posiadacze ziemscy jeszcze bardziej dzielili swoją ziemię, dając ją we władanie mniejszym arystokratom, rycerzom i handlowcom. Ci płacili, służąc właścicielom jako żołnierze, lub wpłacając pieniądze. Właściciele ziemscy posiadali pracowników zwanych sefrs. Pracowali oni na ziemi, jednak nie byli opłacani i nie mogli opuszczać ziemi na której służyli.

Są dwie główne zasady feudalizmu. Każdy człowiek posiada lorda, a każdy lord posiada ziemię. Poprzez tę zależność osób król był związany z najniżej stojącymi pracownikami i służącymi.

Na każdym z tych poziomów poddani musieli przysiąść lojalność swoim zwierzchnikom. Przysięga ta, wyglądała zazwyczaj w następujący sposób: lord siedział na tronie czy podwyższeniu, a poddany klęczał przed nim, wkładając swoje dłonie w dłonie władcy. Przysięga ta zwana była Homage. W pewnym sensie zachowała się do dnia dzisiejszego, ponieważ podobnie wygląda koronacja brytyjskich królów i królowych, z tą tylko różnicą, że ci klęczą przed Biskupem. Przysięga ta nakładała też obowiązki na lordów, którzy musieli zapewnić poddanym ziemię i opiekę.

W razie śmierci lorda, ziemię przejmował zazwyczaj jego najstarszy syn. Musiał jednak wcześniej uzyskać zgodę Króla i wnieść odpowiednią opłatę. Jeśli był jeszcze dzieckiem, Król rozporządzał takim majątkiem, dopóki chłopak nie uzyskał pełnoletniości. Można więc stwierdzić, że Król zyskiwał na każdej śmierci swoich lordów. Jeśli cała rodzina lorda zginęła, ziemia wracała do króla, który najczęściej dawał ja tym właścicielom ziemskim, którzy mogli zapłacić za nią najwięcej.

W przypadku, gdyby lordowie nie otrzymali należytych ziem, ich ludzie nie walczyliby dla Króla.  Potyczki były dosyć częste. Od 1066 do połowy XIV wieku były tylko 33 lata całkowitego pokoju. Król musiał więc zadowolić jak największą liczbę lordów, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

W roku 1086 Wilhelm chciał dowiedzieć się który z jego lordów posiadał ziemię, ile jej miał i ile była warta. Potrzebował tych informacji, by zaplanować ekonomię państwa i ile może opodatkować.  Wysłał więc grupę swoich urzędników na rekonesans po całym swoim kraju. I był to spis niezwykle dokładny. Urzędnicy pytali lordów ile ziemi posiadali? Do kogo należała? Ile żyło na niej osób? Co posiadali? Była to jedyna taka ankieta w historii ówczesnej Europy. Ludzie uważali, że nie mają wyjścia i przed urzędnikami nic się nie ukryje. Tak jak nic nie ukryje się w czasie końca świata. Dlatego też wyniki ankiety nazwano Domesday Book. Książka ta istnieje do dziś i daje niepowtarzalne dowody dotyczące tego jak ludzie żyli w tamtych czasach.

QUESTIONS:

  1. How did Wlliam divide the land?
  2. What is the idea of feudalism?
  3. How were the owners called?
  4. Who was the land given to?
  5. Who worked on the land?
  6. What were the two principles of feudalism?
  7. How did the Homage look like?
  8. What were the responsibilities of vassals and lords?
  9. What happened if king didn’t give land to the nobles?
  10. What was the name of the survey conducted in 1086?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: