Magna Carta and the Decline of Feudalism

4 Sty

Plik:Magcarta.JPG

Magna Charta Libertatum (lub Magna Carta), czyli Wielka Karta Swobód ( The Great Charter) jest to akt wydany w Anglii w 1215 przez króla Jana bez Ziemi (John the Lackland) pod naciskiem arystokratów, wzburzonych królewską samowolą i uciskiem podatkowym.

File:Joao sem terra assina carta Magna.jpg

Ograniczała władzę monarchy, głównie w dziedzinie skarbowej (nakładanie podatków za zgodą Rady Królestwa) i sądowej (zakaz więzienia lub karania bez wyroku sądowego). Określała uprawnienia baronów, duchowieństwa i zakres swobód klas niższych.

Wielka Karta Swobód przyznawała arystokratom wyjątkowe prawo oporu przeciwko królowi w razie naruszenia przez niego praw w niej zawartych.

Król obiecał też całkowitą ochronę poddanych i prawo do uczciwego procesu.

Najważniejsze postanowienia Karty:

 • art. 12 – stanowił, że dla nałożenia tarczowego i zasiłków lennych król powinien uzyskać zgodę Rady Królestwa
 • art. 13 – ustanawiał przywileje dla miast i potwierdzał nadanie wcześniejszego przywileju Londynowi
 • art. 14 – podawał skład Rady Królewskiej, zgodnie z nim złożonej m.in. z feudałów oraz lenników króla
 • art. 39 – gwarantował wolność osobistą – król nie mógł aresztować poddanego bez wyroku sądowego, ani odebrać mu majątku
 • art. 61 – formułował sankcje za nieprzestrzeganie przez króla postanowień Karty. Zgodnie z nim istniała komisja 25 baronów, z których czterech udawało się w delegację do króla informując go o złamaniu artykułów. Jeżeli król w ciągu 40 dni nie dostosowywał się do petycji baronów ci kierowali się do justycjariusza. Jeżeli król nadal się sprzeciwiał, baroni mogli wezwać lud do zniesienia króla z tronu.

Magna Carta w XIII-XIV wieku była wielokrotnie potwierdzana, a w XVII wieku stała się argumentem w walce o prawa parlamentu. Do dziś w ustawodawstwie anglosaskim Wielka Karta Swobód uznawana jest za fundament porządku konstytucyjnego i gwarancję wolności obywatelskich, a także za początek demokracji brytyjskiej.

Był jednak pewien problem związany z Kartą. Bardziej niż dając prawa poddanym, miała ona na celu ograniczenie praw Króla.

Magna Carta jest też bardzo wyraźną fazą zapowiadającą upadek feudalizmu. Opierał się on na zależności pomiędzy lordem i wasalem. W Runnymede, gdzie Karta została podpisana, arystokraci po raz pierwszy zachowali się nie jako wasale króla, lecz jako klasa społeczna. Co więcej ustanowili grupę ludzi, wspomnianą wcześniej Radę Królestwa, by Króla kontrolować.

Do końca Średniowiecza, każdy kolejny Król musiał zaakceptować warunki zawarte w Magna Carta.

Zmieniła ona też stosunek Króla do służby wojskowej. Do tej pory arystokracja była zobowiązana do 40-dniowej służby wojskowej. Jednak, jeśli uświadomimy sobie, że wojny toczyły się poza granicami kraju, zrozumiemy, że te 40 dni to niezbyt dużo. Król po raz pierwszy płacił więc żołnierzom za służbę wojskową.

Jeśli chcecie zapoznać się z całym jej tekstem, kliknijcie tutaj.

 1. QUESTIONS:
 2. When was Magna Carta signed?
 3. Where was it signed?
 4. How was Magna Carta also called?
 5. What were the main ideas of Magna Carta?
 6. Which king was forced to sign it?
 7. How did it change military service?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: