General Elections

7 Sty

Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii dotyczą głosowania na Członków Parlamentu (Members of Parliament, MPs), którzy zasiądą później w Izbie Gmin (the House of Commons). Oficjalnie powinny się odbywać co 5 lat, ponieważ tyle trwa kadencja rządu.

Aktualnie w Zjednoczonym Królestwie jest 646 okręgów wyborczych (parliamentary constituencies): 529 w Anglii, 59 w Szkocji, 40 w Walii i 18 w Irlandii Północnej. Liczba okręgów wyborczych jest uzależniona od liczby ludności mieszkającej w danym kraju. Obecnie w każdym okręgu wyborczym mieszka średnio 68,500 osób.

Każda osoba mająca prawo do głosowania może wybrać tylko jednego kandydata. Ten z największą ilością zebranych głosów w danym okręgu wyborczym zostaję MP. Widać , że każdy okręg wyborczy ma tylko jednego MP jako przedstawiciela w rządzie. System ten nazywany jest większością względną (Simple Majority lub FPTP – First-Past-the-Post). Najkrócej mówiąc najlepszy zgarnia wszystko.

Nie wszyscy mogą brać udział w wyborach. Głosować nie mogą więźniowie skazani na wyrok większy niż 12 miesięcy, niektórzy pracownicy Królowej, osoby uznane za winne przekrętów wyborczych, niektórzy członkowie Izby Lordów w tym biskupi (Lords Spiritual). Królowa ma prawo głosu, jednak, że powinna zachować polityczną bezstronność nie robi tego.

System jest bardzo prosty, bo przy wybranym kandydacie należy postawić krzyżyk. Partia, której członkowie uzyskają najwięcej głosów, ma za zadanie utworzenie rządu.

Jeśli chciałoby się zostać MP trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze osoba taka musi mieć skończone 18 lat, musi być mieszkańcem Zjednoczonego Królestwa, jednego z państw Wspólnoty Narodów (the Commonwealth), od którego UK nie wymaga wiz na pobyt lub Republiki Irlandii. Musi też wpłacić 500 funtów depozytu. Depozyt jest zwracany jeśli osoba uzyskała minimum 5 % głosów. Kandydat może ubiegać się o stanowisko reprezentując partię, lub jako osoba niezależna (independent candidate).

O stanowisko MP nie mogą z kolei ubiegać się  członkowie policji, wojskowi, sędziowie, pracownicy Civil Service, osoby posiadające wyrok sądowy lub tacy, którzy ogłosili bankructwo.

Po wyborach, w razie gdy MP reprezentujący dany okręg umrze, przejdzie na emeryturę lub rozpocznie pracę, której zgodnie z przepisami członkowie rządu wykonywać nie mogą, odbywają się w tym okręgu kolejne wybory.

Następna data wyborów powszechnych jest ustalona na 7 maja 2015. Co może dziwić, wybory w Wielkiej Brytanii zawsze są przeprowadzane w czwartek, nie w niedziele jak w większości krajów europejskich.

QUESTIONS:

  1. Members of which chamber are chosen in the General Elections?
  2. How many years must pass from one election to another?
  3. How many parliamentary constituencies are there in the UK?
  4. What is FPTP?
  5. Who cannot vote in the elections?
  6. Who can be a candidate to an MP?
  7. Who cannot be a candidate?
  8. What happens when the MP dies or retires?
  9. When are the next general elections?
  10. In what day of the week are the elections?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: