Other Political Parties/ Pozostałe Partie Polityczne

12 Sty

Członkowie poszczególnych Izb Parlamentu brytyjskiego należą zazwyczaj do jakieś partii politycznej. Ale są też i tacy, którzy są niezależni. Członkowie Izby Gmin, którzy nie należą do żadnej partii politycznej zwani są potocznie Independents. Bezpartyjni lordowie z kolei, zwani są Crossbenchers lub Independent Peers.

Dwie dominujące partie polityczne w UK to Partia Konserwatywna i Partia Pracy.

Trzecią co do wielkości jest Partia Liberalno-Demokratyczna (the Liberal Democrats), zwana potocznie the Lib Dem. Liberalni Demokraci powstali w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.

Liberalni Demokraci są trzecią co do wielkości brytyjską partią polityczną. Jednak po raz pierwszy jej członkowie weszli w skład rządu w roku 2010. W wyborach w 2010 roku uzyskała 23% głosów, co jednak przełożyło się na mniejszą liczbę mandatów – 57. Współtworzy rząd z Partią Konserwatywną, na czele którego stoi David Cameron. Jej przewodniczącym od 2007 roku jest Nick Clegg.

Największą partią polityczną w Szkocji jest SNP – Szkocka Partia Narodowa (Scottish National Party). Jest to pod wieloma względami partia wyjątkowa. Jej największym atutem jest to, że jako jedyna postuluje całkowitą niepodległość i niezależność Szkocji. Partia wygrała wybory do parlamentu szkockiego w 2007 i 2011 roku. Jej liderem jest Alex Salmond (Obecny Pierwszy Minister Szkocji).

W Walii największą siłą polityczną jest Partia Walii (Plaid Cymru). Powstała w 1925 roku i podobnie jak SNP jest za całkowitą niepodległością Walii, z zachowaniem wszystkich odrębności Walii, w tym języka walijskiego. Jej przewodniczącym jest Wyn Jones.

Z Irlandią Północną wiążą się 2 partie polityczne: DUP –Demokratyczna Partia Unionistyczna (Democratic Unionist Party) oraz Sinn Fein. DUP jest największą partią w Irlandii Północnej i jednocześnie czwartą co do wielkości, licząc członków zasiadających w Parlamencie Brytyjskim. Jej liderem od roku 2008 jest Paul Robinson.

Sinn Fein możemy przetłumaczyć na język polski jako My Sami. Formalnie została założona w 1917 roku. Jest to partia lewicowa, separatystyczna, związana zIRA – Irlandzką Armią Republikańską. Od roku 1983 przewodzi jej Gerry Adams.

Oprócz nich na terenie UK zarejestrowanych jest jeszcze około 180 partii politycznych.

Warto wspomnieć tu o Partii Zielonych Anglii i Walii (Green Party of England and Wales), której udało się wprowadzić jednego przedstawiciela do rządu. Jej liderką jest Caroline Lucas.

QUESTIONS:

 1.  Who are the Crossbenchers or the Independents?
 2. What is the third party in the UK?
 3. With which party are the Lib Dems in a coalition?
 4. Who is the Lib Dems leader?
 5. What is the biggest party in Scotland?
 6. What is the programme of the party?
 7. What is Plaid Cymru?
 8. When was it created?
 9. What are the parties in the Northern Ireland?
 10. What does the DUP mean?
 11. Who is the leader of Sinn Fein?
 12. What is IRA?
 13. Which party is connected with IRA?
 14. Which party has one member in the parliament?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: