The House of Lords/ Izba Lordów

14 Sty

Izba Lordów (the House of Lords) jest to  izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Lordowie nie są wybierani, lecz skład i struktura Izby jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.

Pełna, oficjalna nazwa Izby Lordów to: The Right Honourable The Lords Spiritual and Temporal of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament Assembled. Izba Lordów, podobnie jak Izba Gmin spotyka się w Pałacu Westminsterskim. Jej obrady plenarne odbywają się w tzw. czerwonej Sali, której siedzenia mają taki właśnie kolor (obrady Izby Gmin odbywają się w sali zielonej).

Aktualnie Izba Lordów składa się z 789 parów duchownych i świeckich, potocznie zwanych lordami.

Lordowie duchowni (the Lords Spiritual) to najwyżsi hierarchowie Kościoła anglikańskiego, którzy zasiadają w Izbie tak długo, jak długo sprawują swoje funkcje kościelne. Obecnie zasiada w Izbie 24 lordów duchownych.

Lordowie świeccy (the Lords Temporal) pełnią swoją funkcję dożywotnio, chyba że Izba odbierze im tytuł lordowski. W grupie lordów świeckich wyróżnia się:

88 parów dziedzicznych (the hereditary peers), z których 86 jest obecnie wyłanianych w procedurze określonej przez House of Lords  Act 1999. Dwóch lordów zasiada z racji piastowania dziedzicznych urzędów królewskich, związanych z funkcjonowaniem Parlamentu Zjednoczonego Królestwa: Lorda Wielkiego Szambelana (Lord Chamberlain of the Household) – będącego reprezentantem Królowej w Izbie Lordów, oraz Lorda Marszałka (Earl Marshal)– odpowiedzialnego za ceremonie, w szczególności koronację oraz otwarcie Parlamentu;

677 parów dożywotnich (the life peers), powołani przez monarchę na wniosek premiera w oparciu o Life Peerages  Act z roku 1958, zazwyczaj spośród zaufanych polityków danej partii, ale także osób wyróżniających się w życiu publicznym bez określonej przynależności partyjnej, jak również byłych premierów i speakerów Izby Gmin.

Izba Lordów pełni obecnie rolę ciała opiniującego ustawy uchwalane przez Izbę Gmin (bez prawa weta ostatecznego). W 2009 r. najwyższe funkcje sądowe zostały przeniesione do nowo utworzonego Sądu Najwyższego. Oprócz tego w ramach Izby Lordów działa wiele komisji specjalnych, które mimo że nie posiadają formalnego prawa do podejmowania decyzji, mają znaczny wpływ na życie polityczne w Wielkiej Brytanii.

Kompetencje ustawodawcze Izby Lordów są niewielkie i ograniczają się do prawa zgłaszania projektów ustaw do Izby Gmin oraz czasowego wstrzymywania uchwalania ustaw w drodze weta zawieszającego na okres nie dłuższy, niż dwie sesje (jeden rok).

Skład Izby Lordów na dzień 11.10.2011:                                        

 Political Party Life peers Hereditary peers Lords spiritual Total
Labour 238 4 242
Conservative 170 47 216
Liberal Democrats 88 4 92
Democratic Unionist 4 4
Ulster Unionist 4 4
UKIP 2 1 3
Plaid Cymru 1 1
Crossbenchers 153 31 184
Lords Spiritual 24 24
Other 19 1 20
Total 677 88 24 789

Liderzy Izby Gmin:

 • Lord Strathclyde (from May 2010)

 • ROYALL OF BLAISDON, Baroness – 2008 October – 2010 May
 • ASHTON OF UPHOLLAND, Baroness  – 2007 June – 2008 October
 • AMOS, Baroness  – 2003 October – 2007 June
 • WILLIAMS OF MOSTYN, Lord – 2001 June – 2003 September
 • JAY OF PADDINGTON, Baroness  – 1998 July – 2001 May
 • RICHARD, Lord – 1997 May – 1998 July

QUESTIONS:

 1.  What is the House of Lords?
 2. Who is the current leader of the House of Lords?
 3. How many Lords are there?
 4. Who are Lords Spiritual?
 5. Who is Lord Chamberlain of the Household?
 6. What is the role of the House of Lords?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: