Church and State During the Middle Ages/ Kościół i Państwo w Średniowieczu

27 Sty

Rządy omawianego niedawno Jana Bez Ziemi (John Lackland) nie należały do najszczęśliwszych w historii Wielkiej Brytanii. Jednak w ich trakcie zakończył się długi spór pomiędzy państwem i Kościołem.

Konflikt ten rozpoczął się w roku 1066 kiedy to Papież ogłosił, że Wilhelm (William the Conqueror) przysiągł uznać go swoim feudalnym lordem. Jak się okazało nic takiego nie miało miejsca i Wilhelm kategorycznie temu zaprzeczył. Dodatkowo powołał biskupów spośród Normandzkich duchownych, dodatkowo dając im ziemię pod warunkiem, że złożą mu przysięgę (homage). W rezultacie, nie było do końca wiadomo, czy powinni oni odpowiadać przed Kościołem, czy też przed Królem. Większość władców i duchownych nie chciała zaogniać konfliktu, więc zostawiali sprawę bez odzewu. Jednak ci, którzy za wszelką cenę chcieli zwiększyć swój autorytet i pokazać swoją wyższość sprawiali, że konflikt rozkwitał na nowo.

Był to konflikt głównie o władzę, a co za tym idzie i o pieniądze. W trakcie XI i XII wieku Kościół chciał, żeby wszyscy europejscy władcy zaakceptowali jego przewodnictwo zarówno duchowe, jak i ziemskie. Twierdzili też, że królowie powinni odpowiadać przed Bogiem, czyli przed Kościołem. Władcy z kolei, wybierali na biskupów i duchownych te osoby, które byłyby wobec nich lojalne i oddane.

Jedna z pierwszych poważnych kłótni miała miejsce pomiędzy Wilhelmem II Rudym (William Rufus), a Anzelmem (Anselm), Arcybiskupem Canterbury. Anzelm, w obawie o własne życie, wraz z kilkoma biskupami uciekł na Kontynent. Po śmierci Wilhelma Rudego Anzelm odmówił złożenia poddaństwa jego następcy Henrykowi I (Henry I). Henryk stworzył kilka nowych parafii i powołał nowych biskupów, jednak bez wsparcia arcybiskupa nie mieli oni odpowiedniego autorytetu. Minęło siedem lat, zanim osiągnęli oni porozumienie. Król zgodził się, że to Kościół będzie wybierał biskupów, ten z kolei zaakceptował, by biskupi składali hamage Królowi, w zamian za ziemię, którą dostaną na swoje parafie. Po śmierci Anzelma Henrykowi I udało się opóźnić powołanie nowych biskupów o 5 lat, podczas gdy on czerpał zyski z biskupstwa Canterbury. Walka z Kościołem była kontynuowana.

Prawdziwy kryzys miał jednak miejsce kiedy przyjaciel króla Henryka II, Thomas Becket, został w roku 1162 wybrany Biskupem Canterbury. Henryk miał nadzieje, że Thomas pomoże mu w przejęciu władzy nad Kościołem. Thomas odmówił i uciekł do Francji, i wyglądało na to, że Henryk dopiął swego. Ale w 1170 Becket powrócił do Anglii by jeszcze bardziej przeciwstawić się królowi. Henryk bardzo się zdenerwował i wypowiedział nieszczęsne słowa, że wolałby, aby Becket zginął. Słowa te usłyszało 4 rycerzy, którzy udali się do Canterbury i zamordowali Becketa. I zrobili to w najświętszym miejscu katedry – na jej ołtarzu.

Cała chrześcijańska Europa była oburzona, a Thomas Becket szybko został świętym. Przez setki lat wierni z całej Europy podróżowali do Anglii by modlić się na jego grobie. Opis jednej z takich pielgrzymek mamy w książce Geoffrey’a Chaucer’a „Canterbury Tales”. W wyniku nacisku opinii publicznej Henryk II został zmuszony, by prosić Papieża o wybaczenie. Oznaczało to, że Papież odzyskał część swojego autorytetu. Na szczęście dla króla, arystokracja popierała swojego władcę.

Questions:

  1. Who was English ruler in 1066?
  2. Who was the Archbishop of Canterbury during the reign of William Rufus?
  3. Who was the king when it was agreed that only the Church can appoint bishops?
  4. When was Thomas Becket appointed the Archbishop of Canterbury?
  5. When did Thomas Becket returned to England?
  6. Where and why was Thomas Becket killed?
  7. What was Henry’s II punishment for killing the bishop?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: