The Beginnings of the Parliament/ Początki Parlamentu Brytyjskiego

30 Sty

Król Jan podpisał Magna Cartę w 1215 roku dosyć niechętnie i było dosyć jasne, że nie będzie chciał dotrzymać postanowień w niej zawartych. Arystokracja się zbuntowała i szybko zepchnęła Jana z tronu. Wszystko wskazywało na to, że wojna domowa jest nieunikniona. Na szczęście dla wszystkich, Jan zmarł dosyć niespodziewanie w roku 1216.

Jego syn, Henryk III Plantagenet (Henry III), w chwili śmierci ojca miał tylko 9 lat. W związku z tym, podczas pierwszych jedenastu lat swoich rządów był zdominowany przez arystokratycznych doradców i postanowienia Magna Carty.

Henryk III był w stanie samodzielnie rządzić dopiero w wieku 25 lat i było jasne, że będzie chciał to robić jak najbardziej samodzielnie, bez tych wszystkich doradców, którzy kontrolowali go do tej pory. Spędzał więc czas z zagranicznymi znajomymi i wplątał się w niebezpieczne i kosztowne wojny, popierając Papieża w Sycylii i Francji.

Ogromne wydatki jakie były z tym związane oraz fakt, że król otaczał się zagranicznymi doradcami, którzy nie wiedzieli zbyt wiele o angielskich realiach, denerwował angielską arystokrację. Po raz kolejny, tak jak za czasów Jana postanowili przeciwstawić się królowi jako klasa społeczna. Zrobili to pod wodzą hrabiego Leicester, Simona de Montforta (Earl of Leicester, Simon de Montfort). W roku 1258 przejęli Rząd i wybrali radę złożoną głównie z arystokratów i szlachty. De montfort nazwał tę radę parliament lub parlement, francuskie słowo oznaczające spotkanie połączone z dyskusją. Rada przejęła kontrolę nad królewskim skarbem i zmusiła Henryka III do pozbycia się wszystkich zagranicznych doradców. Szlachta została poparta przez większość miast, które chciały w ten sposób być zwolnione z wielkich podatków narzuconych im przez Henryka III.

Jednak jak zawsze bywa w takich przypadkach, część arystokracji nie poparła rewolucyjnych pomysłów rady i pozostała lojalna dla króla. Z ich pomocą Henryk III był w końcu w stanie pokonać i zabić de Montforta w roku 1265. Po raz kolejny odzyskał pełnię władzy i autorytetu, chociaż w dalszym ciągu chciał zachować balans pomiędzy władcą a arystokracja. Kiedy zmarł, nie było więc wątpliwości, że tron może objąć tylko jego syn, Edward I zwany Długonogim ( Longshanks) lub Młotem na Szkotów ( Hammer of the Scots).

Edward I był pierwszym władcą, który powołał Parlament. Rada Simona de Montforta, nazywana była Parlamentem, jednak składała się tylko i wyłącznie z arystokracji. Miała już prawo tworzenia praw i podejmowania decyzji politycznych. Jednak lordowie nie byli zbyt chętni do płacenia podatków i zapewniania finansów dla skarbu państwa. W trakcie rządów Henryka I (czyli w latach 1000-1035), 85% królewskich dochodów pochodziło z opodatkowania ziemi. W roku 1272 dochód ten wynosił już tylko 40 %. Reszta była zdobywana tylko przez innego rodzaju podatki.

Królowie zawsze próbowali utworzyć usystematyzowany system podatkowy, jednak dopiero Edward I stworzył organ, który oficjalnie i zgodnie z prawem zapewniał mu dochody z podatków. Instytucją tą była Izba Gmin (the House of Commons). W przeciwieństwie do istniejącej już Izby Lordów (the House of Lords), zasiadali w niej członkowie wszystkich warstw społecznych, a wśród nich najliczniejsi: rycerze i handlowcy. I właśnie te osoby rządziły pieniędzmi w ówczesnej Anglii.

W 1275 Edward I rozkazał, by każde hrabstwo i miasto wysłało dwóch przedstawicieli do Parlamentu. Właśnie wtedy narodziło się motto „no taxation without representation”.

Parlament brytyjski był wyjątkowy jeśli chodzi o ówczesną Europę, ponieważ Izba Gmin składała się zarówno z bogatszych jak i biedniejszych przedstawicieli.

QUESTIONS:

  1.  After signing the Magna Carta why was the Civil War avoided in 1216?
  2. How old was Henry III when his father John died?
  3. Who was Henry III controlled by?
  4. Henry III supported the Pope in which wars?
  5. Who was the leader of a rebell againstHenry III in 1258?
  6. How was the Council of the nobles created by Simon de Montfort called?
  7. What was the name of Henry III’s son?
  8. Which House of Parliament decided about the taxes?
  9. What does it mean: No taxation without representation
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: