Shrove Tuesday – Pancake Day/ Ostatki w Wielkiej Brytanii

24 Lu

Przeżywaliśmy w tym tygodniu Ostatki. Anglicy również je mają, tylko pod inną nazwą. U nich jest to Shrove Tuesday zwany też dniem naleśnika (Pancake Day). Inne nazwy tego dnia to  Pancake Tuesday, Mardi Gras czy Fat Tuesday. Nazwy te dotyczą zawsze ostatniego wtorku przed Środą Popielcową (Ash Wednesday), czyli pierwszego z 40 dni Wielkiego Postu (Lent).

Jest to dzień będący odpowiednikiem polskiego Tłustego Czwartku. Główną ideą tego dnia jest zjedzenie jak największej ilości wszystkiego, co będzie zakazane w trakcie postu. Stąd też wybór naleśników. Nie dość, że składają się one z zakazanych cukru, tłuszczu, mąki czy jaj, to jeszcze możemy włożyć w nie wszystkie składniki, których planujemy się wyrzec w trakcie tych 40 dni.

Z Dniem Naleśnika wiąże się też kilka zabaw, które możemy zaobserwować w wielu krajach anglojęzycznych.

Jedną z takich zabaw jest mob-football, zabawa pochodząca z XII wieku. Jest to nic innego jak świąteczny mecz piłkarski, w którym biorą udział całe rodziny.

Kolejną znaną na całym  świecie zabawą jest wyścig z naleśnikami(Pancake Race). Wyścig ten, według tradycji, zapoczątkowała pewna kobieta z miasta Olney. W Ostatki smażyła ona naleśniki, a że robiła ich naprawdę dużo, zapomniała o mszy świętej. Przypomnały jej o tym dopiero kościelne dzwony. Jako, że chciała wziąć udział w nabożeństwie czym prędzej wybiegła z domu, ciągle trzymając w rękach patelnię.

QUESTIONS:

  1. What are other names for the Shrove Tuesday?
  2. What starts the day after the Shrove Tuesday?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: