The Government in the Early Middle Ages/ Rząd we Wczesnym Średniowieczu

24 Mar

Po roku 1066 Wilhelm Zdobywca podróżował po całej Anglii i Normandii by dokładnie ugruntować swoją władzę i by każdy, a przynajmniej większość, obywateli dowiedziała się kto jest ich panującym.  Pieniądze wpływające wówczas do skarbu państwa pochodziły głównie z grzywny i kar sądowych. Rząd, którym było domostwo króla, był w ciągłym ruchu. Nie istniała też oficjalna stolica państwa. Królowie byli koronowani w Westminster, ale skarb państwa znajdował się w starej stolicy hrabstwa Wessex – miejscowości Winchester. Każdej takiej podróży Wilhelma, jak i królów po nim, towarzyszył znaczący orszak dworzan, żołnierzy i doradców. W każdym miejscu które odwiedzili, ludność była zobowiązana zapewnić im nocleg i posiłek. Czasami miało to zatrważające konsekwencje – jedzenie szybko się kończyło a ceny windowały w górę.

Taki sposób rządzenia nadawałby się tylko dla małych królestw. Jednak teraz, gdy władcy rządzili już nie tylko terenem Wysp Brytyjskich, ale też i ziemiami we Francji, taki sposób sprawowania władzy był po prostu niemożliwy. Zamiast samemu jeździć po tak rozległym terytorium wysyłali posłów i rycerzy, którzy sprawowali funkcje szeryfów (sheriffs). System ten wymagał jednak od ludzi ogromnej wiedzy z zakresu podatków, prawa i wiedzy na temat królewskich postanowień. Początkowo centrum tej administracji znajdowało się w Winchesterze, jednak w 1290 Edward I przeniósł ją do Westminsteru. Pomimo tego, że stolica administracyjna znalazła swoją siedzibę, prawdziwa siedziba państwa ciągle była tam, gdzie aktualnie znajdował się król.

Wszystkie zapiski, prawa i książki królewskie były trzymane w Westminsterze. Znajdowała się tam między innymi the Doomesday Book – spis ludności dokonany w 1086 roku przez Wilhelma Zdobywcę. Administracja królewska dokładnie obserwowała też rodziny arystokratyczne. Dopilnowywała, aby król dostawał należyte udziały za każdym razem, gdy syn arystokraty przejmował ziemię po swoim ojcu, lub gdy w rodzinie odbywał się ślub. Sprawdzała też, czy miasta i porty odprowadzały należyte im podatki.

Jednak najważniejszym zadaniem administracji było kontrolowanie ekonomii państwa i tego czy pieniądze są pozyskiwane w najbardziej efektowny sposób z możliwych. By usprawnić pozyskiwanie pieniędzy w latach 1066 i 1300 przeprowadzono reformy podatkowe. W 1130 roku, król Henryk I czerpał ponad połowę swoich dochodów z własnej ziemi, jedną trzecią od swoich wasalów a tylko około jedną siódmą z podatków. 150 lat później, ponad połowa dochodów króla Edwarda I pochodziła z podatków, jedna trzecia z ziemi a tylko jedna dziesiąta od wasalów.

Nie dziwi więc fakt, że administracja rosła bardzo szybko. Kiedy Wilhelm Zdobywca najechał Wielką Brytanię potrzebował jedynie kilku urzędników by prowadzili prace papierkowe. Większość umów było zawieranych w sposób ustny i nie były nigdzie zapisywane. W 1050 roku tylko król – Edward the Confessor – miał pieczęć do zatwierdzania oficjalnych dokumentów. Po niecałych 200 latach, za panowania Edwarda I, każdy, nawet najbiedniejszy, był zobowiązany do posiadania pieczęci, którą zatwierdziłby najważniejsze dokumenty, nawet gdyby nie potrafił pisać lub czytać. Od 1199 administracja w Westminsterze prowadzi dokumentację wszystkiego co zostało przez nią wysłane lub do niej trafiło.

Warto też podać pewną ciekawostkę. Łatwo uświadomić sobie jak szybko zwiększała się ilość produkowanych papierów, na podstawie ilości zużywanego wosku. W 1220 roku administracja Henryka III zużywała około 1,5 kilograma wosku. W 1260, było jej już 14 kilogramów.

QUESTIONS:

  1. What was the capital of the country during the reign of William the Conqueror?
  2. Where were the kings crowned than?
  3. What is the name of the old Wessex capital?
  4. What does it mean that the „capital was in king’d saddle”?
  5. When was Edward I administration moved from Winchester and Westminster?
  6. What were the tasks of king’s administration?
  7. How did king’s income change in 1066 and 1300?
  8. How were the letters sealed?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: