Religious Beliefs in the Early Middle Ages/ Wierzenia Wczesnego Średniowiecza

19 Wrz

W czasach Średniowiecza Kościół jako organizacja lokalna, różnił się znacząco od tego jak wyglądał z punktu widzenia władcy. W tym drugim przypadku był niezwykle wpływową organizacją, posiadającą pełnię władzy i niejednokrotnie mieszającą się w sprawy króla. Za czasów Wilhelma I (William I) wioskowi księża nie potrafili zazwyczaj pisać ani czytać. Najczęściej też, pochodzili z wioski w której służyli. Kościół w którym odprawiali nabożeństwa należał najczęściej do lorda władającego wioska, a niejednokrotnie był zbudowany tuż obok jego domostwa. Normalną praktyką był też fakt, że kapłani byli żonaci i prowadzili własne gospodarstwa rolne.

Jednak nawet na tym lokalnym poziomie instytucja kościelna chciała mieć jak największy wpływ na kapłanów i całkowicie ich kontrolować. Nie było to łatwe zadanie. Głównym problemem władz kościelnych był fakt, że lokalni lordowie posiadali ogromną władzę na swoich terenach, a Kościół rządząc ze znacznej odległości nie mógł z nimi rywalizować.

Kościół za wszelką cenę próbował też zapobiegać małżeństwom księży. Tu szło mu znacznie lepiej i do końca XIII wieku żonaci kapłani byli już rzadkością. Znaleźli oni inny sposób na towarzystwo ze strony płci przeciwnej. Coraz częściej zatrudniali młode kobiety, które miały pomagać im w prowadzeniu domu. Jak pisał jeden z ówczesnych kronikarzy pomagały one rozpalić domowy ogień, ale jednocześnie gasiły kapłańską wiarę.

Większość księży decydowała się jednak na celibat i wytrzymywała w tym postanowieniu. Dotyczyło to przede wszystkim mężczyzn, ale i kobiet, które chciały wstąpić do zakonu (monastery). A decydowało się na to coraz więcej osób. Jednym z głównych powodów rosnącego zainteresowania życiem zakonnym były trudności wynikające z mieszkania i bytowania na wsi. Ponieważ liczba ludności ciągle rosła coraz więcej osób miało trudności z wyżywieniem siebie i swoich rodzin. Wysyłali więc swoich synów i córki do klasztorów przez co mieli kilka miej żołądków do zapełnienia. Problemem tym można także wytłumaczyć fakt, szerzącego się wśród kapłanów celibatu. Życie mnichów czy zakonnic poza bezpiecznymi murami zakonów było po prostu znacznie lżejsze niż codzienna praca i walka o utrzymanie na polu. Oprócz zapewnionego schronienia i regularnych posiłków osoby takie mogły nauczyć się też czytać i pisać.

W roku 1066 na terenie Anglii znajdowało się około 50 domów zakonnych, dających schronienie niemal 1 tysiącu zakonników i zakonnic. Na początku XIV wieku było ich już ponad 900 z około 17 tysiącami członków.

XIII wiek przyniósł też nowy ruch religijny, wędrujących zakonników (the brotherhood of wondering friars). Nie interesowały ich ciepłe posady w kościele, a dusze każdego obywatela. Wędrowali oni z miasta do miasta, często żyjąc w skrajnej biedzie, i szerzyli Słowo Boże.

QUESTIONS:

  1. Could the priests under William I marry?
  2. Why did people send their children to the monasteries?
  3. How many monks and religious houses were there at the beginning of the 14th century?
  4. What’s the idea of the brotherhood of friars?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: