Ordinary People in Country and Town In the Early Middle Ages/ Zwykli Ludzie w Miastach i Wsiach Średniowiecznych

21 Wrz

Około 1066 roku w Anglii żyło około 2 milionów osób. Doomesday Book podaje, że 90% tej ludności mieszkała na wsiach. Podaje ona też, że 80% ziem uprawnych używanych w rolnictwie na początku  wieku było oranych już w 1086 roku. Wilhelm Zdobywca (William I) mógł więc czerpać znaczące korzyści z rolnictwa. Dane podają, że większa powierzchnia ziemi używana w rolnictwie, tak jak to było w czasie Wilhelma, pojawiła się dopiero w XIX wieku.

Życie na wsi nie należało do najłatwiejszych. Znaczna część ludności żyła w wioskach na południu i wschodzie Anglii. Północ i zachód były znacznie słabiej zaludnione a ludzie mieszkali w znacznych odległościach od siebie. Domy też były dosyć prymitywne. Ściany budynków budowane były z patyków i gałęzi, które wzmacniane były błotem i ziemią. Dachy pokryte były strzechą lub drobnymi gałązkami, całkowicie izolując wnętrze od deszczu. Posiłki również były ubogie. Mieszkańcy wiosek jedli zazwyczaj zboża i warzywa, które sami wyhodowali i zebrali. Odświętnie na stołach pojawiała się wieprzowina. Każdego dnia pracowali w pocie czoła od zmierzchu do świtu, robiąc to aż do późnej starości. Mężczyźni, którzy nie posiadali choćby kawałka ziemi, zwykle nie decydowali się na małżeństwa. Swoją drogą nie byli oni zbyt konkurencyjną partią dla kobiet pragnących stabilizacji. Jednak związki przedmałżeńskie były czymś normalnym i jeśli kończyły się ciążą, para taka wiązała się w związek małżeński.

Wyraźny był podział na biednych i bogatych. Stanowił on podbudowę dla systemu, gdy bogatsi wynajmowali ziemię biedniejszym w zamian za pracę. System ten znany jest jako manorial system. Posiadający ziemię (landlord) oczekiwał od mieszkańców wioski, że będą pracowali na jego polach, zwanych home farms, określoną liczbę dni. Resztę czasu mogli poświęcić na uprawianie nadanej im ziemi. Były to zazwyczaj wąskie paski najgorszej gatunkowo gleby, zwanej common land, na której hodowali rośliny dla siebie i swych rodzin. Doomesday Book podaje, że około 75% osób mieszkających na wsiach należało do tej najniższej klasy społecznej, potocznie zwanej sers. Nie mogli oni opuszczać nadanej im ziemi bez zgody właściciela. Gdyby chcieli uciec, to tak naprawdę nie bardzo mieli dokąd. Większość była przekonana, że życie po ochroną landlordów było i tak lepsze, niż życie beż żadnej protekcji.

System ten był dosyć niejednolity na terenie całego kraju, i różnił się też w różnych okresach Średniowiecza. Wszystko zależało od lokalnych zwyczajów i warunków życia, jak i presji ekonomicznej ciążącej nad landlordami. System ten, pomimo faktu, że znacząco rozwinął się w czasach normandzkich, nie jest ich wynalazkiem. Normanowie przejęli i ulepszyli istniejący już wcześniej system anglosaksoński.

We wczesnych latach po 1066 roku Plemiona Saksońskie i Normanowie nie pałali do siebie zbytnią sympatią. Prawdą jest, że Saksonowie byli represjonowani przez nowych najeźdźców. Początek mieszania się tych dwóch kultur, kiedy małżeństwa między osobami z tych dwóch grup społecznych nie były już piętnowane, datuje się na czasy panowania króla Jana (King John), po tym jak w 1204 utracił on Normandię. Mniej więcej od tego okresu nowi najeźdźcy zaczęli myśleć o sobie jako o Anglikach, nie jako o Francuzach. Pomimo tego pewne napięcie między tymi dwoma grupami było ciągle wyczuwalne.

I właśnie z tego napięcia zrodziła się znana niemal wszędzie na świecie legenda Robin Hooda. Według niej Robin żył w lesie Sherwood (Sherwood Forest) niedaleko Nottingham. Był on wyrzutkiem (outlaw), żyjącym ponad prawem, jak i systemem feudalnym. Rabował bogatych i rozdawał biednym, zawsze stając w obronie uciśnionych. Jego bronią był łuk (longbow), narzędzie zwykłych ludzi, nie miecz kojarzący się z bogaczami i rycerzami. Większość tej historii jest tylko legendą. Jedyną pewną rzeczą jest fakt, że mężczyzna zwany Robert lub Robin, był rzeczywiście poszukiwany listami gończymi w Yorkshire około roku 1230. Historia ta była bardzo popularna wśród biedoty przez następne stulecia. W późniejszym okresie została nieco zmieniona. Dopisano, że Robin był jednak arystokratycznego pochodzenia, a jego ziemie zostały zabrane przez zachłannego króla Jana. Bohater miał przez to utracić nieco na znaczeniu wśród najbiedniejszych.

Większość właścicieli ziemskich czerpała znaczące korzyści z zarówno swoich ziem, jak i ziem nadawanych chłopom. Większości właścicieli opłacało się „wypożyczyć” niemal całą swoją ziemię, w zamian za jej obrabianie i część plonów.

Około roku 1300 populacja wynosiła trochę ponad 4 miliony, co było niemal trzy razy większym wynikiem niż ten z 1066 roku. Tak znaczący wzrost miał wpływ na warunki życia panujące na wsi. Pomału zaczynało brakować jedzenia. Nie pomagał w tym fakt, że Normanowie zakazali chłopom polowania w lasach, co wcześniej stanowiło ważny element ich życia. Złamanie zakazu było surowo karane. Chłopi próbowali więc uprawiać więcej ziemi. Osuszali torfowiska i próbowali zasiać rośliny na nieuprawianych do tej pory górskich zboczach. Ziemie te były jednak zazwyczaj zbyt ubogie by cokolwiek na nich wyrosło. Wszystko to doprowadziło do wzrostu bezrobocia, a co za tym idzie bezrobocia, biedy i głodu. Właściciele ziemscy bogacili się, podczas gdy poddani umierali z braku jedzenia.

Niestety sytuacji nie polepszała bardzo słaba wiedza na temat rolnictwa. Chłopi zaczęli się więc przekwalifikowywać zostając kowalami, cieślami, krawcami czy pasterzami. Rozwijać się zaczął też handel. Brak jedzenia powodował ciągły wzrost jego ceny. Mniejsi właściciele ziemscy powoli przestawali sobie radzić ze zwiększonymi wydatkami. Musieli więc sprzedawać swoje ziemie, lub zaciągać długi by jakoś łączyć koniec z końcem. Feudalizm powoli się wypalał, zostawiając coraz większą przestrzeń pomiędzy bogatymi i biednymi.

QUESTIONS:

  1. How many people live In England In 1066?
  2. How many of them lived in the countryside?
  3. How many per cent of land in 1086 was ploughed?
  4. How did the typical country life look like?
  5. What was the idea of the manorial system?
  6. What were the relationships between Normans and Saxons?
  7. Where did Robin Hood live?
  8. Was Robin an authentic figure?
  9. What happened with the prices during the food shortage?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: