The Late Middle Ages/ Okres Późnego Średniowiecza

26 Wrz

Późny okres Średniowiecza nie należał do najszczęśliwszych w historii Anglii, jak i całej Europy. Wszystko to za sprawą wojen i zaraz. Szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji całej Europy zmarło z powodu chorób. Dodatkowo Wielka Brytania i Francja ucierpiały z powodu wojny. W latach trzydziestych XIII wieku Anglia rozpoczęła długą i kosztowną walkę z koroną francuską. Obie gospodarki cierpiały z powodu rosnących ciągle kosztów wojennych. Dodatkowo Anglicy mieli problemy ze Szkotami, a także utrzymaniem porządku w Walii i Irlandii.

Trudno dokładnie określić jaki był całkowity wpływ wojen i zarazy na społeczeństwo mieszkające na Wyspach. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że miało znaczący wpływ na pozycję króla. Wydatki na wojnę były rekompensowane zwiększonymi podatkami i naciskami na kupców i handlowców. Zmniejszało to siłę ekonomiczną miast i wsi. Jednak jednocześnie sprawiało, że kupcy skupiali się w coraz potężniejsze grupy, zyskując znaczącą władzę polityczną. Wzrost ten odegrał znaczącą rolę w późniejszym utworzeniu parlamentu.

Dodatkowo wojna spowodowała wzrost zapotrzebowania na najemnych żołnierzy, i wkrótce płatna służba zastąpiła obowiązkowy do tej pory czterdziestodniowy okres przebywania w wojsku. Doprowadziło to jednak do powstania lokalnych gangów złożonych z byłych żołnierzy, którzy napadali i ograbiali wioski. Wszystko to potęgowało niechęć do Korony. W latach 1327 i 1399 doszło nawet do dwóch udanych zamachów na panujące głowy. Spowodowało to, że walka o koronę była od tej pory niejednokrotnie bardzo krwawa. W następnym wieku królowie, lub ich najstarsi synowie zostali zamordowani w latach 1461, 1471, 1483 i 1485. Ostatecznie walka o władzę obróciła się przeciw szlachcie, która zniszczyła sama siebie i wkrótce jako klasa przestała istnieć.

Więcej na temat tego okresu w kolejnych wpisach.

QUESTIONS:

  1. How many people In Europe died because of the plague?
  2. In which century many English kings and princes died?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: