Late Middle Ages – The Age of Chivarly/ Średniowiecze – Wiek Rycerskości

4 Paźdź

File:Cernoch.jpg

Edward III oraz jego najstarszy syn – Edward zwany Czarnym Księciem (the Black Prince) byli podziwiani w Anglii za swoją odwagę zaprezentowaną na polach bitew jak i maniery prezentowane na dworach królewskich. Szybko stali się symbolami rycerskości (the code of chivalry) i stanowili wzór, jak powinien się zachowywać każdy rycerz. Stąd też wzrost zainteresowania wśród ludzi takimi tematami jak przygody legendarnego Króla Artura. Podania głoszą, o ile Artur kiedykolwiek istniał, że był on celtyckim władcą walczącym z Saksonami atakującymi Anglię. Bardziej popularna jest historia jego walki z siłami zła, pełna magii i wyraźnych bohaterów godnych naśladowania. Stąd też rycerze epoki Edwarda III czerpali informacje o rycerskości.

Według rozpowszechnionego wzoru, prawdziwy rycerz powinien walczyć o dobre imię w razie gdyby ktoś obraził jego, jego władcę lub wybrankę serca. Był on całkowicie oddany zarówno królowi jak i Bogu. Wszystkie te cechy możemy zaobserwować u Rycerzy Okrągłego Stołu.

Edward III propagował wszelkie idee związane z rycerskością na swoim dworze. Sam przestrzegał tych zasad do tego stopnia, że w czasie balu dworskiego, na którym Edward III był obecny, jedna z dam (wymienia się hrabinę Salisbury) zgubiła ku uciesze zebranych podwiązkę. Król pochylił się, podniósł podwiązkę i zawiązał ją na własnej nodze z uwagą Honi soit qui mal y pense (Hańba temu, kto źle o tym myśli, do dziś dnia dewiza orderu) – „zrobię z niej najbardziej zaszczytną podwiązkę jaka kiedykolwiek istniała” i ustanowił Order Podwiązki (the Order of the Garter).

File:KG badge.jpg

Oprócz samego króla do orderu mogą należeć książęta krwi (jako Royal Knights Companions) i cudzoziemcy z tytułem Extra Knights lub Stranger Knights. Warunkiem członkostwa jest wyznawanie religii chrześcijańskiej, szlachectwo nie jest wymagane.

Nadanie orderu oznacza osobiste szlachectwo z tytułem Sir, posiadacze mogą do swego nazwiska dodać litery K.G. (Knight of the Garter). Flagi i tarcze herbowe rycerzy (które odznaczeni muszą sami opłacić) zawieszane są w kaplicy orderu, St.George’s Chapel wzamku Windsor. Świętem orderu jest 23 kwietnia, dzień świętego Jerzego. W tym dniu rycerze są zobowiązani przywdziać uroczysty strój oraz Wielki Łańcuch (kollanę) orderu.

Order jest nadawany obywatelom brytyjskim (poza książętami krwi) gdy zwolni się jedno z 24 miejsc w kapitule, cudzoziemskim (tylko koronowanym głowom państwa, uznanym monarchom) przy drugiej czy trzeciej wizycie państwowej, i to nie zawsze. Nadanie orderu zależne jest wyłącznie od woli panującego, premier nie ma prawa ingerować w sprawy nadań. Obecnie nadawany jest także kobietom, które noszą miano Ladies of the Garter. Obecnie jest to najwyższe odznaczenie w Wielkiej Brytanii.

Wszystkie te rycerskie zasady miały też bardziej przyziemny wymiar: przekonywały one zwykłych ludzi i żołnierzy, że walka za swój kraj była czymś godnym i jednym z największych honorów i przywilejów jakie można było doświadczyć. Rzeczywistość wojenna była jednak zupełnie inna, i nawet tak znamienita postać jak Czarny Książę, była znana na polach bitew jako postać niezwykle okrutna.

 

QUESTIONS:

  1. What was Edward III’s son called?
  2. What was the name of English mystical and legendary king?
  3. What were the features of the code of chivalry?
  4. What is the Order of the Garter?
  5. When was it created?
  6. Where did Edward III and his knights meet?
  7. What motto is still used by the Order?
  8. What was the character of the Black Prince on the battlefield?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: