Heresy and Orthodoxy in the Middle Ages/ Herezja i Ortodoksja w Czasach Średniowiecza

10 Paźdź

Wspomniana przeze mnie w ostatnim wpisie rewolta biednych, była objawem rosnącego niezadowolenia z pracy organów państwowych. W kolejnym wieku, podobny los spotkał również Kościół, który podobnie miał coraz więcej przeciwników. Coraz częściej dochodziło do ataków na własności kościelne. W 1381 roku jeden ze zbuntowanych kapłanów nawoływał do usunięcia wszystkich biskupów i arcybiskupów na równi z arystokratami.

Fakt, że Kościół stawał się coraz mniej popularny, wynikała głównie z przekonania o jego chciwości. Podobnie jak szlachcice, Kościół posiadał majątki ziemskie, na których pracowali chłopi. I niejednokrotnie dochodziło do tego, że byli tam gorzej traktowani, niż miało to miejsce w majątkach właścicieli świeckich. Kolejnym powodem był fakt, że ludzie mieli dosyć płacenia Papieżowi podatków. Wojny Edwarda III we Francji budowały wśród ludności poczucie patriotyzmu wobec swojej ojczyzny (Englishness), a jakby nie patrzeć Papież był osobą obcą. Sytuacja pogorszyła się, gdy głowa Kościoła przeniosła się z Rzymu na francuski dwór w Avignon. Nie było więc wątpliwości, że Papież popiera francuzów, a płacenie mu podatków będzie wymierzone przeciw ich własnemu królowi. I w zasadzie była to jedna z nielicznych rzeczy w jakich zgadzali się król i społeczeństwo. Król zredukował kwotę podatku papieskiego i upewnił się, że jego większa część będzie wpływała do jego własnej kasy.

Można by się spodziewać, że działania te powinny spotkać się ze znaczącym oporem ze strony księży i biskupów. Nie zrobili oni jednak tego, ponieważ większość z nich była Anglikami lub pochodziła z rodzin szlacheckich, przez co popierali zdanie większości społeczeństwa. Co więcej większość z nich była powołana na swoje funkcje właśnie przez króla. Gdy w 1381 roku wieśniacy zaatakowali Londyn zabili biskupa Canterbury. Zrobili to, ponieważ potraktowali go jako przedstawiciela władzy. Polityk czy biskup – nie stanowiło to dla nich żadnej różnicy, gdyż wszyscy należeli do grupy rządzących.

Kolejnym zagrożeniem dla Kościoła było szerzenie się pism o tematyce religijnej, które zdobywały popularność równą tej  jaką miała literatura piękna. Książki te były przeznaczone do użytku domowego, a ich tematy były związane ze śmiercią Jezusa czy życiem świętych. Zagrażało to autorytetowi Kościoła, ponieważ książki te pozwalały każdemu na indywidualne przemyślenia związane z czytanym tekstem i czasami interpretację kompletnie różniącą się od tej, jaką głosili księża.

File:Lollardmap.jpg

Nie każdy miał też ochotę na uznawanie tego autorytetu. Coraz częściej w całej Europie zaczęły pojawiać się nowe poglądy religijne, które przez władze kościelne zostały szybko uznane za herezje, zwane w tamtym czasie także lollardy.

Jednym z liderów lollardy był oksfordzki profesor John Wycliffe. Głosił on, że każdy obywatel powinien być w stanie czytać biblię w języku angielskim, nie tak jak to miało miejsce do tej pory w łacinie, i samemu odnajdywać w niej drogowskazy wiodące do zbawienia. Dlatego też zajął się tłumaczeniem biblii i ukończył swoją pracę w 1396 roku. Nie pozwolono mu jednak opublikować swojego tłumaczenia i szybko został też wyrzucony z uniwersytetu.

Plik:King Henry IV from NPG (2).jpg

Jeśli Lollardy zostałyby poparte przez króla, być może już w XV wieku Kościół angielski zerwałby więzi z Papieżem. Jednak kolejny władca Henryk IV (Henry IV) nie popierał przemian. Wręcz przeciwnie, był on niezwykle oddany Kościołowi i to właśnie on wprowadził karanie każdego innowiercy spaleniem na stosie.

QUESTIONS:

  1. What were the reasons of the negative attitude to the Church?
  2. When did peasants executed the Archbishop of Canterbury?
  3. Why was the spreading of books the thread to the Church?
  4. What is Lollardy?
  5. Who was one of the leaders of the Lollardy?
  6. When was the Bible translated into English?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: