The Crisis of Kings and Nobles In the 14th century/ Krysys Władzy w XIV Wieku

11 Paźdź

Ryszard II

Przez cały XIV wiek trwał konflikt pomiędzy królem a szlachtą. Pierwszy z poważnych kryzysów przyszedł w 1327 roku kiedy to król Edward II został zdetronizowany i brutalnie zamordowany. Jego jedenastoletni syn został królem, Edwardem III, i dosyć szybko surowo ukarał wszystkich wplątanych w śmierć swojego ojca. Został wtedy przełamana pewna nieprzekraczalna do tej pory granica. Otóż nie do pomyślenia było do tej pory by ktokolwiek z obywateli zagroził życiu lub pozycji króla.

Pod koniec XIV wieku kolejny król, Ryszard II, został zgładzony przez ambitnych lordów. Był królem niezwykle niepopularnym, głównie za sprawą doradców, których wybierał sobie do współpracy. Wybór zawsze był trudny, ponieważ ci którzy zostali doradcami zyskiwali niezliczone przywileje i wiele władzy. Pozostali ją tracili co wzbudzało zazdrość. Jednymi z tych którzy najgłośniej krytykowali Ryszarda II byli wprawdzie najpotężniejsi ludzie w kraju, jednak nie wybrani do grona jego najbliższych doradców.

Henry of Lancaster

Ryszard II miał w tym swój udział, ponieważ był władcą młodym i dumnym. Niejednokrotnie używał swojej pozycji i wpływów do przygaszenia zapędów lordowskich. W 1388 doszło nawet do tego, że uwięził jednego ze swoich wujków, Jana z Gandawy (John of Gaunt), trzeciego syna króla Edwarda III, będącego jednym z największych i najbogatszych arystokratów tamtych czasów. John of Guant zmarł będąc w więzieniu. Arystokraci, na czele z synem zmarłego – Henrykiem Lancasterem (Henry of Lancaster) – nie mogli mu tego wybaczyć. Kiedy w 1399 roku król Ryszard II był zajęty ponowną próba przejęcia władzy w Irlandii, arystokraci wszczęli bunt. Henryk Lancaster wraz ze swoją armią zdetronizował króla.

Ryszard II nie miał niestety potomków, którzy mogliby po nim objąć tron. Kandydatów było więc dwóch. Jednym z nich był Henryk Lancaster. Drugim siedmioletni hrabia Marchii (the Earl of March), który był wnukiem drugiego syna Edwarda III. Trudno było zdecydować, który z nich miał większe prawo do tronu. Henryk był jednak silniejszy i przemocą przejął tron. Jego przeciwnik zmarł zaraz potem w tajemniczych okolicznościach.

Henryk Lancaster ogłosił się królem Henrykiem IV (Henry IV). Resztę swojego życia spędził na umacnianiu swojej pozycji. I chociaż pokojowo przekazał swoją koronę swemu następcy, dało się zauważyć rodzący się sprzeciw ze strony szlachty. Pół wieku później arystokracja podzieliła się na tych, którzy popierali królaLancasterów (Lancastrians) – i tych, którzy popierali rodzinę hrabiego Marchii – Yorków (Yorkist).

QUESTIONS:

  1. When was John of Gaunt imprisoned by Richard II?
  2. What was the name of John’s son?
  3. When did Henry of Lancaster rebelled?
  4. Who were the two pretenders to the throne after the death of Richard II?
  5. How were the supporters of the pretenders called?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: