The Hundred Years War 14th Century/ Wojna Stuletnia w XIV Wieku

11 Paźdź

Henry V

Pod koniec XIV wieku niezwykle wyczerpująca wojna z Francją, zwana Wojną Stuletnią, ciągnęła się już ponad 50 lat. Na szczęście w jej trakcie były naprawdę długie okresy w trakcie których nie toczyły się żadne potyczki.

Kiedy Henryk IV zmarł w 1413 roku przekazał swojemu synowi, Henrykowi V, dobrze prosperujące i zjednoczone królestwo. Henryk V był odważnym i inteligentnym władcą, który obecnie postrzegany jest za jednego z najlepszych w historii.

Plik:Agincour.JPG

Battle of Agincourt

Jako że sytuacja w państwie była spokojna król mógł skupić się na walce z Francją. Miał pewną przewagę nad francuskim władcą, który był obłąkany, co prowadziło do ciągłych jego konfliktów z arystokracją. Walki rozpoczęły się ponownie w 1415 roku kiedy Henryk V zgłosił swoje żądania do tronu francuskiego. Burgundia ponownie poparła Anglię, a armia angielska po raz kolejny udowodniła, że jest lepiej przygotowana niż przeciwnicy. Tego roku rozniosła trzy razy większe siły francuskie w bitwie pod Agincourt. Żołnierze angielscy okazali się lepszymi i lepiej uzbrojonymi wojownikami. W latach 1417-1420 Henryk V zdobył niemal całą Normandię. Co więcej po podpisaniu pokoju w Troyes (the Treaty of Troyes) w 1420 roku został uznany za następcę obłąkanego króla i ożenił się z Katarzyną de Valois (Katherine de Valois), córką króla. Niestety Henryk V nigdy nie został królem Francji, ponieważ zmarł na kilka miesięcy przed królem francuskim, w 1422 roku. Jego dziewięciomiesięczny syn, Henryk VI, odziedziczył oba te trony.

Henry VI

Brat Henryka V, Jan hrabia Bedford (John duke of Bedford), kontynuował powiększanie angielskich terytoriów na kontynencie. Szybko jednak Francja zaczęła odzyskiwać utracone tereny. Po raz pierwszy naród francuski poczuł się zjednoczony wobec ataku. Wojska angielskie w krótkim odstępie czasu zostały pokonane przez siły francuskie, prowadzone przez natchnioną przez Boga (tak przynajmniej twierdziła) Joanne Darc (Joan of Arc). Została ona schwytana i przekazana Anglikom, którzy osądzili ją i spalili na stosie jako wiedźmę w 1431 roku.

Joan of Arc

Anglia powoli zaczynała przegrywać tę niezwykle kosztowną wojnę. W 1435, najlepszy z angielskich generałów, John of Bedford zmarł. Francuscy sojusznicy zaczęli wątpić w słuszność swojego wsparcia dla najeźdźcy. Wraz z utraceniem Gaskonii w 1453 roku, zakończyła się Wojna Stuletnia. Anglia straciła wszystkie posiadłości we Francji z wyjątkiem poru Calais.

QUESTIONS:

  1. What was people’s attitude to Henry V?
  2. When did Henry V start the war with France?
  3. What was the one of the biggest victories of English Army against the French?
  4. When was the treaty of Troyes signed?
  5. Who did Henry V marry?
  6. How old was Henry VI when he became king?
  7. What was the name of a girl that inspired French Army?
  8. When was she burnt as a witch?
  9. Who was England’s best general during the war?
  10. Which French city was the only one to remain under the English protection after the war?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: