The Wars of the Roses/ Wojna Dwóch Róż

15 Paźdź

Wars of the Roses

Henryk VI, który został królem jeszcze jako dziecko, dorastał bardziej interesując się książkami i nauką, niż sztuką wojenną i sprawami państwa. Nienawidził wrogo nastawionej i agresywnej szlachty przez co nie pasował nieco do koncepcji ówczesnego władcy. Był on fundatorem dwóch bardzo znanych uczelni, które istnieją do dziś: Eaton College i King’s College w Cambridge. Niejednokrotnie oświadczał on, że wolałby spędzać czas właśnie w takich miejscach nauki, niż na swoim dworze. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby wkrótce nie okazało się, że król ma problemy ze zdrowiem psychicznym.

Henry VI

Sytuacja w kraju nie była więc zbyt kolorowa. Nie dość, że Anglia przegrała ostatnią wojnę z Francją, to jeszcze teraz była rządzona przez chorego psychicznie króla, za którego większość decyzji podejmowali doradcy. Nic więc dziwnego, że wkrótce zaczęły się pojawiać pytania, kto tak naprawdę powinien rządzić w kraju. Ludzie dokładnie pamiętali, że dziadek króla – Henryk Lancaster – przejął tron w trakcie gdy ówczesny król Ryszard II, był zdetronizowany.

W tym czasie w Anglii było około 60 rodzin, które kontrolowały kraj. Większość z nich było ze sobą powiązanych wspólnymi małżeństwami. Sprawiało to, że niektóre z nich były naprawdę potężne. Trzymały one nawet prywatne armie, najczęściej składające się z żołnierzy walczących z Francją, i przez zastraszenie kontrolowały lokalne terytoria i ludzi. Niektóre z tych armii były naprawdę potężne (Hrabia Buckingham miał w swojej armii ponad 2 tysiące żołnierzy).

Jak i całe społeczeństwo, także i szlachta była podzielona. Część z nich popierała panującego króla z rodziny Lancasterów – Henryka VI – (zwani oni byli Lancastrians). Inni woleli Hrabiego Yorku (zwani byli Yorkists). W 1460 roku Hrabia Yorku wysunął swoje żądania co do tronu. Zmarł jednak w bitwie. Żądania te przejął jego syn Edward, który wywalczył sobie koronę w 1461 roku.

Edward IV

Jako nawy król, Edward IV, skazał Henryka na więzienie w Twierdzy Tower (the Tower of London). Po dziewięciu latach Lancasterowie odbili swojego przywódcę, a Edward został przepędzony z kraju. Edward także był w stanie odbudować swoją armię i powrócić. Miał pewną przewagę nad swoim przeciwnikiem, ponieważ był wspierany przez lokalnych kupców. Edward ponownie powrócił do kraju w 1471 roku i ostatecznie pokonał Lancasterów. W końcu jako król Edward IV był bezpieczny na tronie, a Henryk VI zginął wkrótce w the Tower.

Wojna pomiędzy rodzinami Yorków i Lancasterów prawdopodobnie zakończyłaby się właśnie wtedy, gdyby tylko syn Edwarda był wystarczająco dorosły by objąć władzę i gdyby jego brat, Ryszard Gloucester (Richard the Gloucester) nie był tak ambitny i rządny władzy. Kiedy tylko król Edward IV zmarł w 1483 roku, jego syn Edward V i jego młodszy brat, zostali uwięzieni w the Tower przez Ryszarda Gloucester’a. przejął on koronę i został królem Ryszardem III. Miesiąc później dwaj młodzi chłopcy zostali zamordowani. Morderstwo to odbiło się szerokim echem w kraju o czym może świadczyć sztuka napisana przez Williama Shakespeara, i zatytułowana Ryszard III.

Richard of Gloucester

Ryszard  nie był zbyt popularnym królem. Nie lubili go zarówno Lancasterowie jak i Yorkowie. Nie dziwi więc fakt, że kiedy w 1485 roku w Anglii wylądował kolejny pretendent do tronu, Henryk Tudor, poparły go obie zwaśnione do tej pory rodziny. Henryk Tudor był Hrabia Richmond i w połowie Walijczykiem. Stanął on naprzeciw Ryszarda III w bitwie pod Bosworth. Połowa armii Ryszarda zmieniła strony, bitwa został szybko rozstrzygnięta, a Henryk Tudor na miejscu został koronowany nowym władcą Anglii.

Battle of Bosworth

Znacznie później, bo w XIX wieku, pisarz Walter Scott nazwał te potyczki o tron Wojną Dwóch Róż, ponieważ symbolem rodziny Lancasterów była róża czerwona, rodziny Yorków natomiast, róża biała.

File:White Rose Badge of York.svg

White Rose of York

File:Red Rose Badge of Lancaster.svg

Red Rose of Lancaster

 

Wojna ta niemal kompletnie wyniszczyła angielską arystokrację. Po raz pierwszy nie było sensu brać jeńców, bo też nikt nie był zainteresowany płaceniem okupów. Przeciwne rodziny zabijały więc przedstawicieli przeciwnych rodów. Do 1485 roku niemal połowa z 60 rodzin została całkowicie zlikwidowana, co z kolei ułatwiło Tudorom objęcie władzy.

QUESTIONS:

 1. What was people’s attitude to Henry VI?
 2. What schools did Henry VI found?
 3. How many noble families were there in England during the reign of Henry VI?
 4. Who were the Lancastrians and Yorkists?
 5. When did the Duke of York claim the throne?
 6. When did his son, Edward IV, take the throne?
 7. When was Henry IV imprisoned?
 8. What happened to Edward IV’s sons when he died in 1483?
 9. What name as a king did Richard of Gloucester take?
 10. Who was the new pretender to the throne who landed in England in 1485?
 11. Where did he defeat Richard IV?
 12. Who named the struggle the Wars of the Roses?
 13. What were the colours of Lancastrian and Yorkist’s roses?

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: