Government and Society During the End of the Middle Ages/ Rząd i Społeczeństwo u Schyłku Średniowiecza

16 Paźdź

The Society in the Middle Ages

Rok 1485 jest uważany jako koniec Średniowiecza w Anglii. Oczywiście dla ludzi żyjących w tamtych czasach zmiana ta była niezauważona. Któż bowiem mógłby się spodziewać, że nowy król, Henryk VII Tudor, będzie rządził inaczej niż jego poprzednik Ryszard III. Zanim jednak przejdziemy do omawiania zmian w społeczeństwie, które wprowadził nowy władca, skupić należy się na tym jak to wyglądało w ostatnich latach Średniowiecza.

Społeczeństwo ciągle podzielone było ze względu na pieniądze. Najwyżej stali lordowie i hrabiowie, których jednak po ostatnich wojnach było znacznie mniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej. Poniżej byli rycerze. Nie byli to jednak zakuci w zbroje wojownicy znani z czasów rządów Edwarda I. byli to raczej farmerzy i właściciele ziemscy, którzy z różnych powodów podejmowali służbę. Kolejną warstwą społeczną byli wolni ludzie mieszkający w miastach. Było bowiem możliwe, że najniżsi pracownicy ziemscy mogli odbyć siedmioletnią służbę w miejskich gildiach, i dzięki temu stać się wolnymi obywatelami. Kontrolowali oni życie w miastach, ponieważ stwarzało ono im możliwość zarobku i wyrwania się z biedy.

Zmieniła się także rola gildii. Początkowo były one stworzone, by chronić produkcję i handel w miastach. Później chroniły już tylko interesy swoich członków, lub tych, których było stać na ich usługi. Biedniejszych pracowników lub rzemieślników nie było stać by wstąpić do gildii. Próbowali się więc jednoczyć by walczyć o swoje prawa. Była to pierwsza w historii Anglii próba utworzenia związków zawodowych. Ich życie, zwłaszcza tych specjalizujących się w poszczególnych zawodach, było znacznie lepsze niż życie robotników, nieposiadających żadnego zawodu. Ci żyli najczęściej w najgorszych częściach miasta, szukając dorywczych prac.

Medieval Society

Gildie powoli traciły na znaczeniu. Działo się tak, ponieważ angielscy wytwórcy zaczęli zakładać na terenie swojego kraju, jak i całej europy fabryki (factories). Organizacje kupieckie odpowiedzialne za prowadzenie tych fabryk stawały się coraz ważniejsze i zastępowały gildie. Jednak niejednokrotnie przejmowały metody i sposób pracy gildii, upewniając się, że angielscy producenci eksportowali produkty tylko za ich pośrednictwem i zapewniając równość cen i jakości.

Płace dla ludzi pracujących zarówno na wsi jak i w mieście rosły szybciej niż ceny produktów. Nie brakowało mięsa a ceny zbóż były bardzo niskie. Jednak pojawiał się istotny problem. Coraz więcej bardzo dobrej gatunkowo ziemi było przeznaczanej pod wypas owiec, nie pod produkcję żywności. Właściciele wielkich stad owiec zaczęli ogradzać tereny na których wypasali, a które do tej pory były używane przez farmerów. Wszystko to doprowadziło do kryzysu w wieku XVI.

Tymczasem w miastach rozwijała się klasa średnia. Z końcem XV wieku większość kupców była bardzo dobrze wyedukowana i miała o sobie wysokie mniemanie, stawiając się na równi z arystokracją. Coraz większego respektu i powagi nabierał zawód prawnika. Przynosił on bowiem spore dochody. Rozwój tej klasy społecznej, wyedukowanej, znającej prawo i handel, zmienił Wielką Brytanię. Coraz mniej było ludzi niepiśmiennych, którzy nie potrafili pisać ani czytać. Klasa ta zaczęła kwestionować sposób w jaki pracował Kościół. I robiła to nie tylko z powodów praktycznych, ale i religijnych. Sami czytali Biblię, więc czasami ich interpretacje znacznie różniły się od tego co głosił Kościół.

Za sprawą rozwoju Parlamentu, zmieniały się też relacje pomiędzy tą grupą społeczną a królem. Edward I zapraszał na posiedzenia rycerzy i właścicieli ziemskich głównie by pozyskać od nich środki na działanie królestwa. Jednak gdy o to samo poprosił Edward III, zebrani poprosili, by przedstawił on stan swojej kasy. Było to niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy król, był zależny, jeśli chodzi o finanse, od ludzi i musiał liczyć się z ich zdaniem. Szczególnie handlowcy chcieli wpływać na decyzje króla, by chronić swoje interesy w kraju i za granicą.

W czasach rządów Edwarda III Parlament był podzielony na dwie grupy: Lordów i Gmin (Commons), czyli reprezentantów klasy średniej. Jednak tylko ci przedstawiciele, których dochód przekraczał 40 szylingów, mogli zasiadać w parlamentarnych ławach. Oznaczało to też, że nikt nie liczył się wówczas z głosem najbiedniejszych. Zgoda zawarta pomiędzy bogatymi i kupcami, oddawała więcej władzy w ręce Parlamentu, jednocześnie oddalając grupy Lordów i Gminu.

Justice in the Middle Ages

W owym czasie nastąpiła jeszcze jedna bardzo ważna zmiana. Jako, że sądy królewskie nie mogły sobie poradzić z ilością prowadzonych spraw, w 1363 roku, król Edward III utworzył nowy zawód sędziego pokoju (justice of peace – JP). Byli to zazwyczaj pomniejsi lordowie wybierani ze względu na swoją uczciwość i znajomość prawa. Sędziowie pokoju istnieją do dziś, ciągle zajmując się mniejszymi wykroczeniami.

QUESTIONS:

  1. When did the Middle Ages end in England?
  2. What groups in society were there during the Middle Ages?
  3. What was the idea of creating guilds?
  4. What institutions replaced guilds?
  5. How did the life in towns look like?
  6. What new profession became very important in that times?
  7. Which class was gaining the most of the importance?
  8. What were the changes in the work of the Parliament?
  9. What were the two groups that the Parliament consisted of?
  10. What new profession was created by Edward III in 1363?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: