The Condition of Women in the Middle Ages/ Sytuacja Kobiet w Średniowieczu

29 List

Woman milking the cow.

Niewiele wiadomo na temat sytuacji kobiet w czasach Średniowiecza. Jednego jednak można być pewnym: było to życie bardzo ciężkie. Kościół otwarcie głosił, że kobiety we wszystkim muszą być posłuszne mężom. Rozpowszechniał też dwa obrazy kobiet. Wzorem pierwszego była Maryja, przez co kobieta musiała być czysta i posłuszna. Drugi obraz to Ewa, czyli kobieta, której pod żadnym pozorem nie można ufać i która jest realnym zagrożeniem dla moralności mężczyzny. Ten sposób traktowania sprawiał, że z jednej strony kobiety były bardzo ważne w życiu mężczyzny, z drugiej natomiast ciągle traktowane były z góry.

Małżeństwo było zazwyczaj najważniejszym wydarzeniem w życiu obojga płci. Jednak decyzja o tej uroczystości była podejmowana zazwyczaj przez rodziny nie przez zainteresowanych. Wszystko dlatego, że przez to rodziny zwiększały swoje majątki i status społeczny. Dlatego też zarówno bogaci jak i biedni zawierali związki małżeńskie głównie z przyczyn finansowych. Co więcej, po ślubie kobieta musiała zaakceptować mężczyznę jako swego pana. Nieposłuszne żony były zwyczajnie bite, trudno więc mówić o jakiejkolwiek miłości w takich związkach.

Najważniejszym obowiązkiem kobiety w małżeństwie było rodzenie dzieci, najlepiej synów. Ponieważ wiele dzieci umierało w bardzo młodym wieku i nie było żadnej opieki zdrowotnej, rodzenie dzieci było niezwykle niebezpieczne i wyczerpujące. Jednak obowiązek ten obejmował żony w wieku od lat kilkunastu do około 40.

Nieco inaczej wyglądało życie żon wśród szlachty i bogatszych osób. Kiedy właściciel ziemski opuszczał swoje tereny, to na żonę spadał obowiązek rządzenia jego bogactwami. Ona dbała o podwładnych, a także o zwierzęta i ewentualne prace polowe. Oprócz tego, przez cały rok odpowiadała za gromadzenie zapasów jedzenia. Powinna się także znać na ziołach, by móc tworzyć lekarstwa i medykamenty. Prawdopodobnie odwiedzała też i pomagała biednym. W związku z takim natłokiem obowiązków nie miała zbyt wiele czasu dla swojej rodziny. Dzieci bardzo często były więc odsyłane do innych domostw gdzie mieli nauczyć się najważniejszych rzeczy potrzebnych w dalszym życiu.

Warunki mieszkaniowe także pozostawiały wiele do życzenia. Ponieważ większości ludzi nie było stać na budowanie dużych domów, ani nawet obór i stajni dla zwierząt, te mieszkały z ludźmi pod jednym dachem, niejednokrotnie w jednej izbie. Domy były więc ciemne i śmierdzące.

Co może dziwić, sytuacja kobiet poprawiała się znacząco kiedy mąż kobiety umierał. Od tej pory to ona otrzymywała kontrolę nad finansami i majątkiem rodziny. Stawała się też łakomym kąskiem wśród kawalerów i najczęściej ponownie wychodziła za mąż. Mężczyźni zyskiwali na tym większy majątek, a kobiety silną parę rąk do pracy.

QUESTIONS:

  • What were the conditions of women In the Middle Ages?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: